fb

Państwowy portal działa jak… Google Maps?

Państwowy portal kartograficzny działający pod adresem geoportal.gov.pl uruchomił właśnie nową funkcjonalność. Obecnie za pomocą strony znanej m.in. wyszukiwania na mapie działek, uzbrojenia terenu, czy topografii można wyznaczać trasy z dojazdu do wybranych miejsc. Jak to działa?

Państwowy portal działa jak… Google Maps?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 stycznia 2022

Wyszukiwanie tras w geoportalu

Nowe narzędzie „Wyszukiwanie tras” pozwala teraz na wyznaczenie na mapie tras dojazdu do dowolnego miejsca – informuje w komunikacie Główny Urząd Geodezji i Kartografii. To funkcja znana bardziej z wielu aplikacji nawigacyjnych. Tym razem trafił do portalu, którego akurat do wyznaczania tras nikt jak na razie nie wykorzystywał. 

Wejście w nową funkcjonalność nie jest jednak zbyt proste, czy intuicyjne. Wymaga bowiem kliknięcia w menu główne, a potem pozycji „Analizy/inne”.

Jak sprawdzić numery działek oraz ich granice?Jak sprawdzić numery działek oraz ich granice?Michał Górecki

Do czego może przydać się wyznaczanie tras w geoportalu?

Nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do wyznaczania tras za pomocą swojej ulubionej aplikacji nawigacyjnej, w tym przypadku oficjalny serwis w domenie „gov.pl” może być wiarygodnym miejscem, z którego wydrukujemy np. dane do potwierdzenia kilometrówki lub rozliczeń w firmach transportowych. Można sobie wyobrazić, że portal z dużą renomą i „państwowym” stemplem jakości może stanowić niepodważalne źródło tego typu danych. 

 

Jak wyszukać trasę na geoportalu?

Kiedy wejdziemy już w tę funkcjonalność, obsługa jest już prosta i bardzo podobna do znanych aplikacji nawigacyjnych. Jak informuje GUGiK należy kolejno:

  • podać jej początek oraz cel poprzez wyszukanie spośród punktów adresowych, bądź wskazanie punktów na mapie, 

  • określić środek transportu z dostępnych wariantów: samochód, pieszo, rower,

  • wybrać typ trasy z dostępnych wariantów: rekomendowana, najszybsza lub najkrótsza,

  • kliknąć przycisk „Wyszukaj trasę”. 

W ten sposób na mapie zobaczymy dokładny przebieg sugerowanej trasy oraz jej parametry takie jak czas trwania, długość, a także etapy z wytycznymi nawigacyjnymi. 

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zapowiada, że funkcjonalność nowego narzędzia będzie wkrótce rozbudowywana o kolejne opcje – czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!