Jak sprawdzić numery działek oraz ich granice?

Minęły czasy, w których, aby sprawdzić numery działek lub przebieg ich granic, trzeba było odwiedzić wydział geodezji w starostwie powiatowym czy urzędzie miasta. Dziś bardzo dokładne dane, można uzyskać nie ruszając się z domu lub zweryfikować je w konkretnym miejscu przez telefon z systemem lokalizacji satelitarnej, czyli praktycznie każdy dostępny dziś na rynku smartfon.

Jak sprawdzić numery działek oraz ich granice?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 października 2019

Co to jest Geoportal?

Od kilku lat jedną z najciekawszych rządowych stron internetowych jest geoportal.gov.pl rozwijany od 2005 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK). Obecnie zasoby informacji dostępne za jej pośrednictwem można przeglądać także za pomocą aplikacji mobilnej, która współpracuje z wbudowanymi w smartfona systemami lokalizacji satelitarnej (np. GPS). Jedną z podstawowych funkcjonalności Geoportalu Krajowego są zasoby bardzo dokładnych map, których rodzaj można wybrać w zależności od poszukiwanych informacji. Jedną z nich jest ewidencja gruntów i budynków, dzięki której bez większego problemu możemy sprawdzić przebieg granic, przybliżoną wielkość oraz numeracje działek np. w miejscu, w którym planujemy inwestycję lub zamierzamy nabyć nieruchomość. To prosty sposób na zweryfikowanie informacji sprzedającego nieruchomość w zakresie jej uzbrojenia, lokalizacji czy możliwości dojazdu.

CZYTAJ TEŻ Budowa studni przydomowej 2019. Wymagania prawne

CZYTAJ TEŻ Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości

Jak sprawdzić numer działki przez internet?

Aby sprawdzić numer działki przez Internet, wystarczy wejść na stronę www.mapy.geoportal.gov.pl/ W ten sposób połączymy się z tzw. Geoportalem Krajowym, dzięki któremu otrzymamy dostęp do państwowych zasobów kartograficznych i geodezyjnych – co ważne, systematycznie aktualizowanych. Nie potrzebujemy w tym celu ani rejestracji do systemu, ani podpisu elektronicznego. To dane otwarte, do których dostęp ma każdy internauta.

W prawym górnym rogu możemy wybrać rodzaj mapy, jaka ma być podstawową warstwą do wyświetlenia. Może być to na przykład mapa topograficzna lub ortofotomapa, czyli bardzo dokładne zdjęcie lotnicze wykonane z dużej wysokości i pozwalające na odwzorowanie wielu szczegółów, często wielkości kilku metrów jak studnia, piaskownica, czy elementy małej architektury. Odwiedzający stronę mogą być zaskoczeni, kiedy zobaczą na takiej lotniczej mapie zaparkowany obok domu samochód lub ogrodowy basen, jeśli zdjęcie zostało wykonane np. w porze letniej. W przypadku niektórych obszarów, zdjęcia te są dużo dokładniejsze niż te prezentowane na mapach Google. Oczywiście wcześniej musimy odnaleźć interesujący nas obszar, co nie jest trudne, korzystając z wyszukiwarki np. po adresie.

Potem klikamy w warstwę „Ewidencja gruntów i budynków”. Na mapie wyświetlą nam się granice działek, naniesione na mapę budynki (również te w budowie) oraz pełna numeracja wynikająca z danych katastralnych.  Dla lepszego zorientowania się na mapie można wybrać także opcję prezentacji adresów, w tym numerów administracyjnych nieruchomości.

CZYTAJ TEŻ Gmina planuje na mojej działce drogę – co robić?

CZYTAJ TEŻ Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?

Sprawdzanie informacji w terenie

Dysponując smartfonem, weryfikację numeru działki możemy dokonać także w terenie za pośrednictwem aplikacji „Geoportal”. W tym wypadku dodatkowym ułatwieniem będzie fakt, że nasz telefon posiada nawigację GPS i możemy sprawdzić, na jakiej działce i w jakich granicach znajdujemy się w danej chwili. Trzeba jednak pamiętać, że telefon nie jest precyzyjnym urządzeniem geodezyjnym, a udostępniona mapa ma głównie charakter poglądowy. W sprawach administracyjnych czy sądowych niezbędna będzie współpraca z geodetą lub dokumentacja urzędowa.

Na terenie jakiej gminy się znajduję?

Będąc w terenie, nie zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć granice pomiędzy gminami lub województwami, które przebiegają przez lasy lub użytki rolne. Dzięki warstwie „Państwowy Rejestr Granic” bez większego problemu możemy sprawdzić, na terenie jakiej gminy czy województwa w danym momencie się znajdujemy. Korzystanie z aplikacji może być świetną lekcją także dla najmłodszych, umiejętności korzystania z mapy. Dla miłośników lokalnej historii czy tradycji ciekawym rozwiązaniem są również dane z Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych, gdzie znajdziemy lokalne nazwy – również te, które na danym terenie wyszły już z powszechnego użycia, a ich tradycja sięga czasem setek lat.

CZYTAJ TEŻ Cisza nocna – kiedy obowiązuje i co grozi za jej złamanie?

CZYTAJ TEŻ Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!