Jak powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Instrukcja krok po kroku

Wiele osób po rozwodzie decyduje się na powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Choć dotyczy to głównie kobiet, w naszym kraju nie brakuje również mężczyzn, którzy zmieniając stan cywilny, przyjęli nazwisko małżonki. Wszystkie niezbędne formalności można załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku osób, które mieszkają poza granicami Polski, wystarczy wizyta w konsulacie RP. Jak powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Wyjaśniamy krok po kroku.

Jak powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem? Instrukcja krok po kroku
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 października 2019

Jak przygotować się do powrotu do poprzedniego nazwiska?

Zgodnie z przepisami, każda osoba, która po ślubie zmieniła swoje nazwisko, a następnie rozwiodła się, może bez większych problemów powrócić do wcześniej noszonego nazwiska, np. panieńskiego, przyjętego w wyniku zmiany administracyjnej lub z poprzedniego małżeństwa.

Przed rozpoczęciem całej procedury należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Trzeba również przygotować się na wniesienie przewidzianych w przepisach opłat. Jeżeli sprawę zamierzamy załatwić w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego, zapłacimy 11 zł opłaty skarbowej. Powrót do wcześniejszego nazwiska będzie kosztował więcej, jeśli formalności dopełnimy przed konsulem RP. Wówczas musimy się liczyć z opłatą konsularną w wysokości 50 euro. Równowartość tej kwoty można wpłacić w lokalnej walucie, w której pobierane są opłaty. O dokładną kwotę zgodną z aktualnymi przelicznikami powinniśmy zapytać w danym konsulacie. Dowód uiszczenia takiej opłaty powinniśmy mieć ze sobą podczas wizyty w urzędzie lub placówce dyplomatycznej. Opłatę można wnieść zarówno w kasie, jak również przelewem.

CZYTAJ TEŻ Kiedy można zmienić nazwisko?

CZYTAJ TEŻ Rozwód kościelny. Jak unieważnić małżeństwo?

Chcesz powrócić do nazwiska przed ślubem? O czym musisz wiedzieć?

Aby powrócić do nazwiska używanego przed ślubem, musimy posiadać informację o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa. Potrzebna będzie również data uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie. Obie informacje możemy przekazać urzędnikowi ustnie – nie potrzebujemy w tym zakresie dodatkowych dokumentów.

Trochę inaczej jest w przypadku załatwiania sprawy przed konsulem RP. Wówczas musimy posiadać odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie. Niezbędny będzie także odpis zupełny aktu małżeństwa zaktualizowany o wpis o rozwodzie.

Jeżeli będą potrzebne jeszcze jakieś dokumenty, powinniśmy uzyskać taką informację od kierownika USC lub konsula zajmującego się naszą sprawą. Może się tak zdarzyć w sytuacji, w której rozwód został orzeczony przez zagraniczny sąd.

Po spełnieniu tych wymagań należy złożyć stosowne oświadczenie o woli powrotu do wcześniej używanego nazwiska.

Ile mam czasu na formalności związane ze zmianą nazwiska?

Wspomniane dokumenty należy złożyć w terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się sądowego orzeczenia o rozwodzie. Oczywiście niespełnienie tego wymogu nie oznacza, że już nigdy nie będziemy mogli powrócić do nazwiska używanego przed ślubem. Jeżeli stosowne oświadczenie złożymy w późniejszym terminie, w grę wchodzi jedynie administracyjna zmiana nazwiska, procedowana przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego według nieco innych przepisów.

CZYTAJ TEŻ Umowa z fotografem podpisana, a do ślubu nie dojdzie… Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

CZYTAJ TEŻ Jak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej Pary

Od kiedy mogę formalnie używać nazwiska noszonego przed ślubem?

Formalności w tej kwestii zazwyczaj nie trwają długo. Po złożeniu oświadczenia, urzędnik przygotowuje protokół, który trzeba podpisać. W przypadku załatwiania sprawy powrotu do wcześniej noszonego nazwiska przed konsulem, musi on przesłać sporządzony protokół do kierownika USC w miejscowości, w której sporządzono akt małżeństwa. Urzędnik musi dołączyć wpis o nazwisku, czyli tzw. wzmiankę dodatkową. W momencie jej naniesienia w akcie małżeństwa, zgodnie z prawem możemy już posługiwać się nazwiskiem używanym przed ślubem.

Powrót do wcześniejszego nazwiska – co dalej?

Należy pamiętać, że wraz z powrotem do wcześniej używanego nazwiska należy zmienić dokumenty, w którym znajdują się zdezaktualizowane informacje. Zmianie podlega m.in. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. O zmianie nazwiska należy także poinformować pracodawcę oraz wszystkie zainteresowane urzędy i instytucje. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, również musimy nanieść odpowiednie korekty, zmienić wizytówki, pieczątki, treści na stronie internetowej. W rzeczywistości koszty związane z powrotem do wcześniej używanego nazwiska mogą być dość wysokie. Mimo tego na taką zmianę decyduje się wiele osób po rozwodzie.

CZYTAJ TEŻ W jaki sposób można zmienić nazwę ulicy?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!