Kiedy można zmienić nazwisko?

Imię, nazwisko i numer PESEL to podstawowe dane, o jakie jesteśmy proszeni podczas weryfikacji naszej tożsamości. Informacje te wykorzystuje się chociażby podczas rejestracji do lekarza czy przy zawieraniu umów. Czy można zmienić nazwisko? Kiedy można zmienić nazwisko?

Kiedy można zmienić nazwisko?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 14 marca 2019

Zmiana nazwiska

Imię i nazwisko każdego obywatela widnieje w bazie Urzędu Stanu Cywilnego, z której w zależności od potrzeby pobiera się odpisy. O ile numer PESEL pozostaje niezmienny, imię i nazwisko mogą ulec modyfikacji, ale zamiar ten musi zostać bardzo dobrze uzasadniony. Nie może to być fanaberia wnioskującego. Decyzję o wadze argumentów podejmuje podmiot, do którego składa się wniosek o zmianę.

Procedura rusza w chwili osobistego złożenia wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoby mieszkające za granicą powinny w tym celu udać się do urzędu konsularnego. Zainteresowany powinien zawrzeć we wniosku: swoje dane wraz z miejscem stałego pobytu, uzasadnienie zmiany, numer PESEL, nowe imię lub nazwisko a także odpisy zupełne aktów stanu cywilnego wnioskodawcy.

Czytaj też:

Od kwietnia 2019 wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcej

Od marca 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla 100-latków

Centrum Medyczne św. Franciszka pod lupą UOKiK. Oszukiwało seniorów.

Kto zezwala na zmianę nazwiska?

Podmiotem właściwym do rozpatrzenia pisma jest właściwy miejscowo Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Odwołania od negatywnego rozstrzygnięcia leżą w gestii wojewodów.

Prawo ubiegania się o zmianę nazwiska przysługuje: polskim obywatelom, uchodźcom oraz bezpaństwowcom posiadającym miejsce stałego pobytu w Polsce.

Czytaj też:

Wyjazd w tropiki. Kiedy się zaszczepić?

Zwolnienia lekarskie. Kogo ZUS sprawdzi w pierwszej kolejności?

Kontrola zwolnień lekarskich. E-zwolnienia wykryją symulantów

Poza szczególnymi względami, nazwisko ulega zmianie po zawarciu małżeństwa. Przyszli małżonkowie przez ślubem składają w USC oświadczenia dotyczące swoich przyszłych nazwisk oraz nazwisk, jakie będą nosiły ich wspólne dzieci. Najczęściej to kobiety przejmują po zaślubinach nazwisko męża, ale przepisy nie ograniczają tej możliwości do jednej płci. Zarówno przyszły mąż może przyjąć nazwisko rodowe przyszłej żony, jak i odwrotnie. Wskazane jest jedynie, by nazwisko nie było dłuższe niż dwa człony. Po rozwodzie, w czasie przewidzianym przez ustawodawcę można wrócić do poprzedniej wersji nazwiska. Możliwość ta przepada po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!