Czy wiadomości SMS wyginą?

Komunikatory internetowe skutecznie wypierają z użycia krótkie wiadomości tekstowe, znane pod skrótem SMS. Technologia short message service traci na popularności, ale to wcale nie oznacza, że SMS zniknie z portfolio usług telekomunikacyjnych – czytamy w blogu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Czy wiadomości SMS wyginą?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 stycznia 2022

SMS – technologia, która liczy 30 lat

Pierwszy SMS został wysłany przez Neila Papwortha w 1992 roku. Na początku pełnił głównie rolę kanału informacyjnego, który był wykorzystywany przez operatorów wyłącznie w ramach swojej sieci. W ciągu kilku lat stał się jedną z najważniejszych technologii komunikowania na odległość i to o zasięgu światowym. 

Mniej więcej od 2010 roku zaczęła rosnąć rola komunikatorów internetowych, które coraz mocniej opanowywały rynek kosztem 160-znakowych wiadomości tekstowych. Obecnie SMS, choć niedoceniany w prywatnej komunikacji, pełni bardzo ważną funkcję np. przy logowaniu na konta bankowe czy dwupoziomowym uwierzytelnianiu połączeń z serwisami internetowymi i e-usługami. Dość powiedzieć, że dziś co piąty SMS na świecie generowany jest nie przez ludzi, a przez maszyny. 

Telekomunikacja: Nie 5G a VoLTE największym przełomem 2021 roku?Telekomunikacja: Nie 5G a VoLTE największym przełomem 2021 roku?Anna Malinowska

SMS A2P – co to za technologia?

SMS, którego nadawcą nie jest człowiek, a maszyna doczekał się określenia A2P (application to person). W fachowych opracowaniach znajdziemy także określenie wiadomości aplikacyjnych, korporacyjnych lub profesjonalnych. 

W ostatnich latach okazało się, że licząca 30 lat technologia świetnie sprawdza się przy dystrybucji powiadomień i komunikatorów, które generowane są przez systemy informatyczne banków, firm IT, mediów społecznościowych i całej rzeczy organizacji, dla których bezpieczeństwo jest kluczowe w codziennej działalności. 

Kiedy najczęściej używane są SMS A2P

Najczęściej stosowanym na świecie SMS A2P jest powiadomienie o dokonanym przelewie. Wysoko w rankingu znajduje się także autoryzacja wejścia na stronę internetową, czy automatyczne potwierdzenia rezerwacji. Innym zastosowaniem powszechnie wykorzystywanym w Polsce są alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). 

Według badania, jakie w 2020 roku przeprowadziło UKE, aż 48% respondentów spotkało się z systemem automatycznie wysyłanych SMS. 38% odnosi się do tej technologii pozytywnie, a 50% raczej pozytywnie. Jako przykład, większość konsumentów podaje komunikaty od operatora oraz alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Operatorzy i integratorzy na rynku SMS

UKE rozróżnia dwa rodzaje przedsiębiorców obecnych na rynku SMS A2P. To operatorzy, czyli przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz integratorzy, czyli podmioty, które w swoim imieniu lub działając na zlecenie, faktycznie świadczą usługę A2P. 

Urząd Komunikacji Elektronicznej zauważa, że na polskim rynku coraz mocniejszą pozycję posiadają integratorzy. Dość powiedzieć, że łączna liczba SMS-ów w technologi A2P rozesłanych w 2020 roku wyniosła w naszym kraju prawie… 3,8 miliarda (!) sztuk. Przychody integratorów za 2020 rok szacuje się na poziomie 239 mln złotych. 

Tych kilka liczb dobitnie pokazuje, że prawdopodobieństwo wycofania się z SMS-ów w światowej telekomunikacji jest właściwie bliskie zeru i to przez wiele kolejnych lat. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!