Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – liczba deklaracji przekroczyła milion

Dynamicznie rośnie liczba deklaracji jakie Polacy składają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nowy obowiązek dotyczy każdego właściciela domu i innych zabudowań niemieszkalnych. 19 stycznia 2022 liczba deklaracji przekroczyła okrągły milion.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – liczba deklaracji przekroczyła milion
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 stycznia 2022

Dlaczego trzeba złożyć deklarację do CEEB?

Deklaracje do CEEB to jeden z nowych obowiązków jaki dotyczy milionów Polaków. Niewywiązanie się z niego grozi karą finansową. Przypomnijmy, przepisy, które regulują obowiązek raportowania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) weszły w życie 1 lipca 2021 roku. Każdy właściciel nieruchomości ma na mocy nowych przepisów obowiązek zgłoszenia źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1MW. Mówimy tutaj nie tylko o budynkach mieszkalnych, ale również ogrzewanych budynkach o innej funkcji. 

Kiedy deklaracja do CEEB jest obowiązkowa? 

Prawo stawia sprawę jasno. Za każdym razem, kiedy uruchamiamy źródło ciepła po 1 lipca 2021 roku, mamy tylko dwa tygodnie na to, by złożyć odpowiednie dokumenty w CEEB. Z pewną taryfą ulgową mają do czynienia właściciele instalacji, które zostały zamontowane przed tym terminem. W ich przypadku deklaracje muszą znaleźć się w ewidencji w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2021 roku.

Ile deklaracji do CEEB złożyli Polacy?

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), do 19 stycznia 2022 roku złożono już 1.011.651 deklaracji dotyczących źródła ciepła.

 

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy budynków mieszkalnych – 95%. Podobny poziom raportowany był w danych pod koniec 2021 roku. 

CEEB – czy warto zwlekać do ostatniej chwili?

Dane opublikowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wskazują, że w przypadku tych raportów wielu Polaków nie czeka na ostatnią chwilę. 93% wszystkich wpisów dotyczy źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2022 roku, mimo że z realizacją tego obowiązku właściciele lub zarządcy nieruchomości mogliby poczekać jeszcze pięć miesięcy. Pozostałe 56.407 tysięcy wpisów dotyczy źródeł ciepła aktywowanych w ciągu ostatnich (niecałych) siedmiu miesięcy. 

Co musi znaleźć się w ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym?Co musi znaleźć się w ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym?Martyna Kowalska

Czym Polacy ogrzewają domy i mieszkania?

Według stanu na 19 stycznia 2022 r. najczęściej zgłaszanymi źródłami ciepła i spalania paliw były kotły gazowe, bojlery gazowe, przepływowe gazowe podgrzewacze oraz kominki gazowe. W CEEB znajdujemy je w 314.038 wpisach. 

Kolejne miejsce zajmują kotły na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa. W państwowej ewidencji jest ich już 225.386. Tuż za nimi plasują się zbliżone technologicznie źródła jednak z podajnikiem automatycznym – 149.765 pozycji. 

Brak wpisu do CEEB – jakie konsekwencje?

Osoby, które nie wywiążą się z tego obowiązku w przewidzianym terminie, muszą liczyć się z grzywną do 500 złotych. To jednak początek, bowiem jeśli sprawa trafi do sądu, kara za brak wpisu może sięgnąć nawet… 5 tysięcy złotych! 

CEEB – ranking gmin

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował także ranking gmin opierając się o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej jednostki samorządu terytorialnego. O pozycji gminy w tym zestawieniu decyduje „liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej 1 deklaracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków”- tłumaczy GUNB. Co ciekawe istnieje w Polsce gmina, z której dotąd nie wpłynęła ani jedna deklaracja.Szczegóły zestawienia dostępne są tutaj

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!