fb

Apple jak pies ogrodnika?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące nowych zasad polityki prywatności i przetwarzania danych, jakie zostały wprowadzone przez Apple. Regulator chce wiedzieć, czy nowe rozwiązania dotyczące m.in. iPhonów mogą naruszać konkurencję. 

Apple jak pies ogrodnika?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 grudnia 2021

Dlaczego UOKiK sprawdza Apple?

To nic nowego, że oprogramowanie w telefonach komórkowych zbiera określone dane np. w sprawie aktywności w sieci, by dostarczać potem spersonalizowane reklamy użytkownikom. Dotyczy to zarówno aplikacji, które mamy na pokładzie naszego smartfona jak i systemu operacyjnego, który nimi zarządza. Dlaczego zatem UOKiK sprawdza popularnego producenta urządzeń mobilnych? 

Jak informuje urząd, wszczęte zostało postępowanie wyjaśniającew związku ze zmianą zasad polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych na urządzeniach marki Apple. Dotyczy to wszystkich produktów z systemami operacyjnymi: iOS 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 oraz ich późniejszych wersji”. Chodzi o to, że w ramach analizowanej zmiany, rozszerzono obowiązki w zakresie konieczności uzyskania przez aplikacje zgodny na śledzenie aktywności osób, które z nich korzystają. 

Nadzór nad telefonem dziecka. Jak działa mOchrona?Nadzór nad telefonem dziecka. Jak działa mOchrona?Anna Malinowska

UOKiK sprawdza Apple. W czym problem?

Jak tłumaczy UOKiK, takie posunięcie oznacza, że na systemach operacyjnych iOS, twórcy znacząco ograniczyli możliwość pozyskiwania danych osobowych celem wyświetlania dostosowanych do preferencji użytkownika reklam przez aplikacje zewnętrznych firm. Nie oznacza to jednak, że informacje o użytkownikach przestały być zbierane i nie otrzymują oni zindywidualizowanych reklam. Pojawiły się jednocześnie wątpliwości czy ustanowione przez Apple zasady nie miały na celu promocji własnej usługi reklamowej Apple Search Ads, co mogłoby naruszać reguły konkurencji” – napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie. 

Regulatorzy kontra cyfrowi giganci

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przypomina, że działania potężnych firm technologicznych, często są ogromnym wyzwaniem dla urzędów zajmujących się kwestiami antymonopolowymi i to w różnych zakątkach świata. W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym”– powiedział szef regulatora. 

Postępowanie w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek

Postępowanie, o którym mowa nie jest prowadzone przeciwko kolejnym przedsiębiorcom, a jedynie „w sprawie”. UOKiK chce wiedzieć, czy w tym konkretnym przypadku mogło mieć miejsce ograniczenie konkurencji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!