Czy cudzoziemcy zabierają pracę Polakom?

Pandemia nie uderzyła w poziom zatrudnienia cudzoziemców w prawie połowie powiatów w Polsce. W 40% zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy nawet wzrosło — wynika z najnowszego badania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przeprowadzonego w Powiatowych Urzędach Pracy w całym kraju. 

Czy cudzoziemcy zabierają pracę Polakom?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 grudnia 2021

Wpływ cudzoziemców na rynek pracy 

332 powiatowe urzędy pracy zostały jesienią br. przepytane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na temat wpływu cudzoziemców na lokalny rynek pracy. Łącznie badaniem objęto 361 powiatów. Badania wskazują na pozytywny wpływ pracowników z zagranicy na polski rynek pracy. Takie odpowiedzi napłynęły z 70% badanych urzędów. To znacznie wyższy odsetek niż jeszcze pięć lat temu, kiedy pozytywnych odpowiedzi na to samo pytanie udzieliło tylko 27,5% podmiotów. 

Jak zauważa resort odpowiedzialny za rynek pracy „taki odbiór obcokrajowców nie gwarantuje jednak zwiększenia ich udziału w rynku pracy w kolejnych latach. Przewidywany wzrost zatrudnienia dostrzega tutaj 40 proc. PUP” - czytamy w informacji opublikowanej na stronie ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Trzeba jednak dodać, że obecnie nikt nie przewiduje spadku ofert pracy dla obcokrajowców. 

Jakie są rodzaje zezwoleń na pracę dla obcokrajowców?Jakie są rodzaje zezwoleń na pracę dla obcokrajowców?Martyna Kowalska

Pandemia a zatrudnienie pracowników spoza Polski

Z tego samego badania wynika, że pandemia nie miała większego wpływu na zatrudnienie cudzoziemców w prawie połowie powiatów. 41% urzędów zwróciło uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy w ostatnim czasie wzrosło. 

Obcokrajowcy uzupełniają wakaty?

Ponad 78 procent urzędów pracy monitorujących sytuację w swoich powiatach zauważa, że zatrudnianie cudzoziemców wynika przede wszystkim z braku kandydatów z Polski na konkretne miejsca pracy. 

36,8 proc badanych urzędów zauważa, że głównym motywem ich zatrudnienia mogą być gorsze warunki pracy i niższe wynagrodzenia, za które nie chcą pracować Polacy.  Ponad 35 proc. jest przeciwnego zdania”.

Czy cudzoziemcy zabierają pracę Polakom?

Opinia według której osoby z zagranicy „zabierają” pracę Polakom jest absolutnie błędna. ¾ urzędów zauważa, że zatrudnianie osób z innych krajów nie wpływa w żaden sposób na likwidację stanowisk pracy Polaków. 72% z kolei uważa, że nie ma to wpływu także na obniżkę wynagrodzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!