Pensje w Polsce ekspresowo rosną, ale większość tego nie odczuwa

Średnie wynagrodzenie w Polsce przebiło już barierę 6 tys. złotych – informuje GUS. Niestety, wielu Polaków o podwyżce może tylko pomarzyć. Ilu Polaków otrzymało w ostatnim czasie wyższą pensję? Badania nie pozostawiają złudzeń. Z wyższych pensji cieszy się tylko garstka osób. 

Pensje w Polsce ekspresowo rosną, ale większość tego nie odczuwa
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 grudnia 2021

Średnie wynagrodzenie w Polsce 2021

W listopadzie 2021 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 6022,49 zł brutto. To wzrost o 9,8% w stosunku do sytuacji sprzed roku. Niestety, ten odczyt ma się nijak do portfeli większości Polaków, którzy o podwyżkach jedynie słyszeli, jednak nie odczuli ich na własnej skórze. Nie pierwszy raz dane o średnim wynagrodzeniu, choć całkowicie prawdziwe, tyczą się niewielkiej części zatrudnionych.

Ilu Polaków dostało podwyżki?

To pytanie zadała w ostatnim czasie pracownia ARC Rynek i Opinia. Dokładnie rzecz biorąc, przepytała reprezentatywną grupę ankietowanych, czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy, otrzymał ktoś podwyżkę. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń. „Tak” powiedziało jedynie… 14% badanych, co w czasach panującej inflacji jest bardzo słabym wynikiem. 

Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?Martyna Kowalska

Mężczyznom łatwiej o podwyżkę?

Odsetek osób, które otrzymały w ostatnim kwartale podwyżkę, nie jest jedynym ponurym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z badania ARC Rynek i Opinia. Rozbijając odpowiedzi na pytanie o wyższe wynagrodzenie na płeć respondentów, okazuje się, że w ciągu minionych trzech miesięcy podwyżkę otrzymało jedynie 10% kobiet (!) i 19% mężczyzn.

To oznacza, że odsetek mężczyzn, którzy dostali wyższą zapłatę za pracę jest prawie dwa razy wyższy niż kobiet. Proste zestawienie pokazuje, że nierówności na rynku pracy są bardzo wyraźne, a trwająca inflacja jedynie uwypukliła niepokojące tendencje. 

Kto najczęściej dostaje podwyżkę?

To samo badanie pokazuje, że najbardziej docenianą grupą wiekową są osoby między 35. a 44. rokiem życia. To one najczęściej cieszą się z podwyżki. W tym przedziale, wyższe wynagrodzenie otrzymał 21% osób. Nieźle wygląda także sytuacja najmłodszych pracowników między 18. a 24. rokiem życia. 17% z nich przyznaje, że w ostatnim czasie, ich szef sięgnął głębiej do kieszeni. 

Sposób na brak podwyżki – odejście z firmy

Nie jest to jedynie foch. Coraz częściej Polacy reagują na brak podwyżki wypowiedzeniem. Niedawno pisał na ten temat Magazyn Firma posiłkując się opiniami z Konfederacji Lewiatan zrzeszającej pracodawców. Szefowie przyznają, że obecna sytuacja na rynku pracy nie należy do najłatwiejszych. Brak podwyżek coraz częściej skutkuje pożegnaniem z pracownikiem, który znalazł sobie lepiej płatne zajęcie. 

Konkurencja na rynku pracy jest coraz ostrzejsza i wielu pracodawców musi się z tym liczyć. W wielu firmach zaczyna brakować rąk do pracy, a to ostatni dzwonek wzywający do tego, by spróbować zawalczyć o pracownika. Szczególnie tego doświadczonego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!