Boże Narodzenie 2021 - ograniczenia w ruchu ciężarówek

Musisz wyjechać w trasę w okolicach świąt Bożego Narodzenia? Sprawdź, czy i kiedy obowiązuje zakaz ruchu ciężarówek w okolicach świątecznych dni. Podajemy godziny i daty dzienne obowiązujących zakazów. 

Boże Narodzenie 2021 - ograniczenia w ruchu ciężarówek
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 grudnia 2021

Wigilia 2021 – zakaz ruchu ciężarówek

Zgodnie z polskim prawem, zakaz ruchu obowiązuje nie tylko w dni świąteczne, ale także w dzień poprzedzający święto. W tym przypadku mówimy o piątku, 24 grudnia 2021 r. czyli Wigilii Bożego Narodzenia. Tego dnia zakaz ruchu zacznie obowiązywać ponad dwie godziny po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, bowiem o 18:00. Zakaz będzie trwał przez cztery godziny do 22:00

Boże Narodzenie 2021 – zakaz ruchu ciężarówek

W przypadku soboty, 25 grudnia oraz niedzieli, 26 grudnia zakazy jazdy dla samochodów ciężarowych będą obowiązywały od rana, a dokładnie 8:00, aż do 22:00, czyli przez 14 godzin. 

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu 2022Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu 2022Michał Górecki

Kogo nie dotyczą ograniczenia dla ciężarówek?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wspomniane zakazy nie obejmują pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych lub humanitarnych, usuwania klęsk oraz awarii np. pogotowia energetycznego, czy wozów bojowych straży pożarnej. Ponadto obostrzenia transportowe nie dotyczą ciężarówek, wykorzystywanych do przewozu leków, środków medycznych, artykułów szybko psujących się, a także środków spożywczych i zwierząt. Spod zakazu wyjęte są także auta używane do bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych jak np. mammobusy. 

Zakaz ruchu nie obejmuje także autobusów.

Powrót z zagranicy a zakaz ruchu

Zakazy nie obejmują również samochodów ciężarowych, które wracają z zagranicy. Warunkiem jest, że na terytorium Polski kończą swój przejazd, lub mają na terenie RP odbiorcę swojego ładunku. To samo dotyczy pozostałych pojazdów pow. 12 ton, które wjechały na teren naszego kraju poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu. To zastrzeżenie obejmuje tylko w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!