Choinkowy biznes w dobie pandemii. Jak kupić legalną choinkę?
Mimo obostrzeń i pandemii choinkowy biznes przygotowuje się na żniwa. Sprzedaż, rzecz jasna musi odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego, niezależnie od tego czy sprzedaż prowadzona jest w zamkniętym pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni. Oprócz zaleceń sanitarnych warto pamiętać, by choinka pochodziła z legalnego źródła.
- Michał Górecki
- /
- 16 grudnia 2021
Sprzedaż w reżimie sanitarnym
Sprzedaż choinek na wolnej przestrzeni, musi odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności sanitarnej. Oprócz obowiązkowej maseczki lub przyłbicy u sprzedawcy ważne jest pilnowanie dystansu, oraz zapobieganie tłoczeniu się klientów na małej powierzchni. Sprzedaż powinna być tak zorganizowana, by zapewnić dystans społeczny między klientami wynoszący przynajmniej 1,5 metra.
Jak rozpoznać legalne choinki lasu?
Każdego roku, z prywatnych i państwowych lasów znikają tysiące drzewek, które następnie wprowadzane są na rynek przez nieuczciwych handlarzy. Mimo że taki proceder obarczony jest ryzykiem wysokiej kary finansowej, a nawet aresztu, leśnicy każdego roku notują straty, które negatywnie wpływają na przyrodę oraz gospodarkę leśną. Kodeks Karny przewiduje w artykule 290, że takie działania polegające na wyrębie drzewa w celu przywłaszczenia, są traktowane przez sądy dokładnie w taki sam sposób jak kradzież mienia.
Sprzedawcy choinek lub stroiszu z legalnego źródła np. ze specjalnych plantacji, na życzenie klienta mogą okazać odpowiednie dokumenty. Ważne by zawierały nazwę plantacji, jej adres, kontakt, a także pieczęć. Na drzewkach przeznaczonych do sprzedaży można także znaleźć specjalne zawieszki lub etykiety, które są potwierdzeniem ich legalnego pochodzenia. Zdarza się, że dołączane są instrukcje pielęgnacji. Także same nadleśnictwa prowadzą sprzedaż drzewek z własnych plantacji lub wyciętych w ramach porządkowania lasu. Za najtańsze egzemplarze zapłacimy kilkadziesiąt złotych.
Drzewko w ramach akcji ekologicznej lub charytatywnej
W wielu miastach istnieje możliwość pozyskania drzewka w ramach akcji ekologicznych np. w zamian za elektrośmieci. Drzewka rozdawane są także przy okazji akcji charytatywnych czy innych wydarzeń organizowanych przez organizacje pozarządowe lub samorządy, we współpracy z nadleśnictwami.
Choinka z marketu
Choinki z legalnego źródła dostępne są w różnego rodzaju sklepach czy supermarketach. Duże sieci podpisują umowy z plantacjami, czasem w zestawie z ozdobami i innymi świątecznymi akcesoriami. Zdarza się jednak, że sprzedawane w takich miejscach drzewka „sporo przeszły” w trakcie transportu. Każdorazowo, warto je dokładnie obejrzeć, czy nie zostały zniszczone w czasie przeładunku lub magazynowania. Najczęstszymi wadami drzewek z takich miejsc są przesuszenia, otarcia lub zniszczenie gałązek.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.