Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu 2022

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać po 31 grudnia 2022 r., rozszerzą katalog pojazdów, które będzie można czasowo wycofać z ruchu. Dzięki temu prawu, wielu kierowców sporo zaoszczędzi. Niestety taka możliwość nie będzie dotyczyła każdego samochodu. Na czym ma polegać czasowe wycofanie pojazdu z ruchu 2022?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 grudnia 2021

Kiedy czasowe wycofanie pojazdu z ruchu?

Na początek przedstawmy dwie, skrajnie różne sytuacje. Pierwsza to taka, w której właściciel miejskiego auta wyjeżdża na kilka miesięcy za granicę. Jego auto pozostaje w garażu i nie będzie używane przez nikogo. Niestety. W takiej sytuacji, nie będzie wchodziło w grę skorzystanie z czasowego wycofania pojazdu. To oznacza, że przed wyjazdem, właściciel powinien zadbać np. o ciągłość ubezpieczenia samochodu, aby ustrzec się kar z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Druga sytuacja to taka, w której właściciel auta brał udział w poważnej kolizji drogowej. Jeżeli nie chce złomować samochodu i planuje remont, który może potrwać miesiącami, będzie mógł czasowo wyrejestrować swój samochód i skorzystać z możliwości zaoszczędzenia niemałych pieniędzy np. na ubezpieczenie. 

Rejestracja pojazdu 2022Rejestracja pojazdu 2022Michał Górecki

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – na jak długo? 

Jakiś czas temu sprawę nowych przepisów dokładnie wyjaśniło ministerstwo infrastruktury. Jak czytamy w komunikacie - „wprzypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku)  wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie”.

Kto skorzysta na czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu

To rozwiązanie  w oczywisty sposób pozwoli na zaoszczędzenie niemałych sum związanych z koniecznością ubezpieczenia samochodu. W niektórych przypadkach, np. rocznego wyłączenia z ruchu pojazdu, który wymaga poważnego remontu, w kieszeni może pozostać nawet kilka tysięcy złotych.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – pozostałe rodzaje pojazdów

Jak napisaliśmy, nowe przepisy rozszerzają katalog aut, które można wycofać z ruchu na ograniczony czas. Dotąd takie prawo mieli wyłącznie właściciele samochodów ciężarowych, autobusów, przyczep o  DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, a także samochodów specjalnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!