fb

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym. Nowe możliwości pełnomocników

Elektroniczny Urząd Skarbowy także dla pełnomocników. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła nowe funkcjonalności, z których mogą korzystać pełnomocnicy oraz ich mocodawcy. 

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym. Nowe możliwości pełnomocników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 grudnia 2021

Pełnomocnik w e-Urzędzie Skarbowym

Do tej pory w e-Urzędzie Skarbowym brakowało możliwości działania przez pełnomocników. Teraz usługa została znacznie rozbudowana, dzięki czemu rośnie liczba powodów, dla których zdalne korzystanie z wirtualnej skarbówki może być jeszcze bardziej popularne.

Jak tłumaczy szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, elektroniczna usługa jest stale rozbudowywana, m.in. w oparciu o rzeczywiste potrzeby podatników. Najnowsza usługa przeznaczona jest dla pełnomocników ogólnych, którzy realizują zadania w imieniu innej osoby lub podmiotu. W e-US otrzymali oni dostęp do listy swoich mocodawców. Mają również możliwość składania pism w imieniu mocodawców, bez konieczności samodzielnego uzupełniania ich danych identyfikacyjnych i adresowych. Natomiast mocodawcy mogą przeglądać listy aktualnie udzielonych pełnomocnictw ogólnych” – wyjaśniła.

MF ostrzega: nowe oszustwo na „zwrot podatku”MF ostrzega: nowe oszustwo na „zwrot podatku”Anna Malinowska


Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

Elektroniczny Urząd Skarbowy powstał jako zupełnie nowa forma kanału komunikacji między urzędem skarbowym a podatnikiem. Całość dostępna jest na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Zaletą serwisu jest to, że działa całą dobę i siedem dni w tygodniu oraz umożliwia kontakt ze skarbówką niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, bez konieczności umawiania się na wizytę w urzędzie oraz czasochłonnych wyjazdów do właściwego US w celu załatwienia spraw podatkowych. 

Popularność e-Urzędu Skarbowego

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Krajową Administrację Skarbową, liczba logowań do e-Urzędu Skarbowego przekroczyła już barierę 50 milionów. Za pomocą wirtualnego urzędu złożono dotąd prawie 60 tysięcy pism ogólnych. W serwisie można uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT. Z tej funkcjonalności skorzystano już ok. 517 tys. razy. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dzięki niemu można poinformować urząd np. o zmianie adresu zamieszkania. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystało ponad 43 tys. podatników” – powiedziała cytowana w komunikacie zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa. 

Czynny żal przez e-Urząd Skarbowy

Elektroniczny Urząd Skarbowy umożliwia m.in. przekazanie do właściwego urzędu czynnego żalu. Z tej możliwości do tej porty skorzystano już prawie 39 tysięcy razy. Tą samą drogą można złożyć zawiadomienie ZAW-NR dotyczące zapłaty należności na inny rachunek, niż ten znajdujący się w wykazie podatników VAT (dotąd 16,7 tys. zgłoszeń).

E-Urząd Skarbowy i mandaty karne

Internetowy urząd pozwala także na podgląd wykazu mandatów karnych, jakie zostały na nas nałożone. Co ciekawe, z tego rozwiązania skorzystano dotąd 1,9 mln razy. Dokładnie w ten sam sposób można dokonać płatności online adresowanych do instytucji podatkowych. Cenną funkcją jest także podgląd historii wpłat. 

x

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!