fb

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym. Nowe możliwości pełnomocników

Elektroniczny Urząd Skarbowy także dla pełnomocników. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła nowe funkcjonalności, z których mogą korzystać pełnomocnicy oraz ich mocodawcy. 

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym. Nowe możliwości pełnomocników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 grudnia 2021

Pełnomocnik w e-Urzędzie Skarbowym

Do tej pory w e-Urzędzie Skarbowym brakowało możliwości działania przez pełnomocników. Teraz usługa została znacznie rozbudowana, dzięki czemu rośnie liczba powodów, dla których zdalne korzystanie z wirtualnej skarbówki może być jeszcze bardziej popularne.

Jak tłumaczy szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, elektroniczna usługa jest stale rozbudowywana, m.in. w oparciu o rzeczywiste potrzeby podatników. Najnowsza usługa przeznaczona jest dla pełnomocników ogólnych, którzy realizują zadania w imieniu innej osoby lub podmiotu. W e-US otrzymali oni dostęp do listy swoich mocodawców. Mają również możliwość składania pism w imieniu mocodawców, bez konieczności samodzielnego uzupełniania ich danych identyfikacyjnych i adresowych. Natomiast mocodawcy mogą przeglądać listy aktualnie udzielonych pełnomocnictw ogólnych” – wyjaśniła.

MF ostrzega: nowe oszustwo na „zwrot podatku”MF ostrzega: nowe oszustwo na „zwrot podatku”Anna Malinowska


Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

Elektroniczny Urząd Skarbowy powstał jako zupełnie nowa forma kanału komunikacji między urzędem skarbowym a podatnikiem. Całość dostępna jest na stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Zaletą serwisu jest to, że działa całą dobę i siedem dni w tygodniu oraz umożliwia kontakt ze skarbówką niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, bez konieczności umawiania się na wizytę w urzędzie oraz czasochłonnych wyjazdów do właściwego US w celu załatwienia spraw podatkowych. 

Popularność e-Urzędu Skarbowego

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Krajową Administrację Skarbową, liczba logowań do e-Urzędu Skarbowego przekroczyła już barierę 50 milionów. Za pomocą wirtualnego urzędu złożono dotąd prawie 60 tysięcy pism ogólnych. W serwisie można uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT. Z tej funkcjonalności skorzystano już ok. 517 tys. razy. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dzięki niemu można poinformować urząd np. o zmianie adresu zamieszkania. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystało ponad 43 tys. podatników” – powiedziała cytowana w komunikacie zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa. 

Czynny żal przez e-Urząd Skarbowy

Elektroniczny Urząd Skarbowy umożliwia m.in. przekazanie do właściwego urzędu czynnego żalu. Z tej możliwości do tej porty skorzystano już prawie 39 tysięcy razy. Tą samą drogą można złożyć zawiadomienie ZAW-NR dotyczące zapłaty należności na inny rachunek, niż ten znajdujący się w wykazie podatników VAT (dotąd 16,7 tys. zgłoszeń).

E-Urząd Skarbowy i mandaty karne

Internetowy urząd pozwala także na podgląd wykazu mandatów karnych, jakie zostały na nas nałożone. Co ciekawe, z tego rozwiązania skorzystano dotąd 1,9 mln razy. Dokładnie w ten sam sposób można dokonać płatności online adresowanych do instytucji podatkowych. Cenną funkcją jest także podgląd historii wpłat. 

x

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!