500 plus jeszcze przed świętami! Ministerstwo apeluje do samorządów

Świadczenie wychowawcze 500+ może trafić do rodziców jeszcze przed świętami. O przyspieszenie transakcji zaapelowała do samorządów minister rodziny. Pieniądze na wcześniejsze wypłaty są już według resortu zabezpieczone.

500 plus jeszcze przed świętami! Ministerstwo apeluje do samorządów
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 grudnia 2021

Czy 500 plus będzie wypłacone przed świętami? 

Dla wielu rodzin wypłata zasiłku 500 plus jeszcze przed Bożym Narodzeniem z pewnością podratowałaby domowy budżet, a także pozwoliła na zakup nieco droższych prezentów. Wszystko zależy jednak od miast i gmin. To właśnie samorządy uruchamiają przelewy na konta beneficjentów pomocy.

Święta Bożego Narodzenia to z jednej strony rodzinny czas, z drugiej jednak okres poprzedzony większymi niż zwykle wydatkami. Szczególnie w okresie inflacji. Z tego powodu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaapelowało do samorządów o przyspieszenie wypłat popularnego świadczenia 500 plus. List w tej sprawie skierowany do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wysłała stojąca na czele tego resortu minister Marlena Maląg. 

12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłaty12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłatyMartyna Kowalska

Czy będzie wcześniejsza wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

Podobna prośba dotyczy także wcześniejszej wypłaty świadczeń rodzinnych, wychowawczych oraz tych zasilanych z funduszu alimentacyjnego. Również i takie wsparcie może trafić do rodzin jeszcze przed świętami. 

Czy wystarczy środków na wcześniejszą wypłatę 500+

Minister rodziny i polityki społecznej zapewnia, że zostały zabezpieczone pieniądze na wcześniejszą wypłatę pieniędzy dla rodzin „dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie polskim rodzinom wsparcia materialnego, które przyczyni się do godnego spędzenia tego szczególnego czasu” – czytamy w apelu do samorządowców.

Rodzina 500 plus

Przypomnijmy, z podobnym apelem do samorządowców Ministerstwo Rodziny wystąpiło także w 2020 roku tuż przed Bożym Narodzeniem.

Rodzina 500 plus jest programem wypłaty świadczeń realizowanym od 1 kwietnia 2016 roku. Jego rolą jest pomoc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. Pieniądze wypłacane są bez względu na wysokość dochodów. Początkowo, program obejmował wyłącznie rodziny posiadających dwoje i więcej dzieci. Możliwa była wypłata wsparcia także na pierwsze dziecko, ale przy spełnieniu określonych kryteriów dochodowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!