12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłaty

Od Nowego Roku startuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), czyli jeden z flagowych elementów Polskiego Ładu. Wypłata świadczeń dla rodziców drugiego i kolejnego dziecka od 12. do 35 miesiąca życia rusza już w styczniu. Świadczenie w wysokości 12 000 zł na dziecko będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłaty
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 grudnia 2021

Od kiedy 12 000 zł na dziecko?

To już ten moment. Od nowego roku, kapitał opiekuńczy będzie przyznawany rodzinom na drugie oraz kolejne dziecko, które ukończyło 12 miesiąc życia. Wsparcie obowiązuje do 35. miesiąca. Pełna kwota wsparcia to 12 000 zł na dziecko. Nie jest jednak tak, że na konto rodziców trafi od razu pełna kwota. 

Jak wyjaśnia ZUS, świadczenie to będzie przekazywana co miesiąc w „ratach” po 500 (przez dwa lata) lub 1000 złotych (przez rok). O wysokości zdecydują rodzice. Co ważne wsparcie nie będzie zależało od dochodów rodziny. Przyznane środki nie będą podlegały opodatkowaniu. 

12 tys. na dziecko. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życie ustawy?12 tys. na dziecko. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życie ustawy?Martyna Kowalska


Ile rodzin dostanie 12 000 zł na dziecko?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacują, że w 2022 roku pomocą zostanie objęte około 615 tysięcy dzieci. Przyjmowaniem wniosków o środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą internetową, dokładnie w taki sposób jak w ubiegłym roku było to w przypadku „Dobrego Startu”, czyli 300+. Mowa o portalu „Empatia”, Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz poprzez bankowość elektroniczną. 

Warto dodać, że środki będą mogły trafić wyłącznie na konta bankowe. To oznacza, że nie będzie szans na to, by pieniądze dostać od ZUS do ręki w formie gotowej. To samo, już wkrótce będzie dotyczyło świadczenia Rodzina 500 plus. 

Dodatkowa pomoc dla rodzin w trudnej sytuacji

ZUS w swoim komunikacie wspomina o jeszcze jednej formie pomocy, która będzie udzielana od kwietnia 2022 roku. „Osoby, które ze względu na swoją sytuację, nie będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach RKO, a mają dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego, opiekuna dziennego, będą mogły wnioskować o dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Dofinansowanie to będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko”– czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!