Samowolka i zakazane praktyki PayPal?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy luksemburska spółka PayPal oferujące usługi płatnicze nie stosuje niedozwolonych zapisów w umowach, m.in. w przedmiocie jednostronnej zmiany ich warunków oraz sankcji takich jak ograniczenie dostępu do usług. 

Samowolka i zakazane praktyki PayPal?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 grudnia 2021

Czym jest PayPal

PayPal to firma, która oferuje usługi płatnicze. Umożliwia zarówno przedsiębiorcom jak i konsumentom wysyłanie i odbieranie płatności za pośrednictwem internetu. Jedyne co trzeba mieć to e-mail. Całość działa na zasadzie cyfrowej portmonetki lub skarbonki – jak kto woli. W ocenie wielu klientów to bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie.

Jak iPhone przetwarza Twoje dane? Organ nadzorczy ma spore wątpliwościJak iPhone przetwarza Twoje dane? Organ nadzorczy ma spore wątpliwościAnna Malinowska

Dlaczego UOKiK sprawdza PayPal

Postępowanie wyjaśniające polega na zbadaniu działalności spółki w zakresie jednostronnej zmiany warunków zapisanych w umowie oraz ewentualnych klauzul abuzywnych (zakazanych).

Wątpliwości wzbudziły postanowienia, które pozwalają na dużą dowolność ingerencji spółki w sposób wykonywania umowy. Przykładowo, zgodnie z tymi postanowieniami, gdy użytkownik dopuści się tzw. »zabronionych działań«, PayPal może m.in. rozwiązać z nim umowę, zamknąć konto, ograniczyć możliwość płacenia, wysyłania pieniędzy lub je zablokować. Są to zatem istotne i dotkliwe sankcje, mogące w praktyce prowadzić do ograniczenia dostępu do środków finansowych i pozbawienia konsumenta możliwości korzystania z usług - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swoim komunikacie. 

Szeroki zakres uprawnień w umowie

W ocenie prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego zakres uprawnień, jakie spółka de facto sama sobie przyznała, jest dość szeroki. Włącznie z prawem do jednostronnego rozwiązania umowy bez zastosowania okresu wypowiedzenia. 

Regulator chce sprawdzić, czy faktycznie spółka arbitralnie decyduje o wstrzymaniu świadczenia usług, a także blokowania środków, które znajdują się koncie klienta/użytkownika bez uzasadnienia takich decyzji i wskazywania ewentualnych naruszeń po stronie konsumenta.

Szeroka lista zabronionych działań

UOKiK zauważa również, że znajdująca się we wzorcu umowy „lista zabronionych działań” jest bardzo obszerna i posiada otwarty charakter. W takim wypadku interpretacja faktów leży po stronie spółki.

Regulator wyjaśnia, że „w postępowaniu wyjaśniającym Prezes UOKiK sprawdzi, czy postanowienia w umowach z użytkownikami — zwłaszcza te dotyczące zasad korzystania z usług PayPal i działań zabronionych — są sformułowane w sposób jednoznaczny i czytelny, a także czy pozwalają PayPal na arbitralność w stosowaniu sankcji w postaci ograniczania, jak i blokowania dostępu do usług”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!