Samowolka i zakazane praktyki PayPal?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy luksemburska spółka PayPal oferujące usługi płatnicze nie stosuje niedozwolonych zapisów w umowach, m.in. w przedmiocie jednostronnej zmiany ich warunków oraz sankcji takich jak ograniczenie dostępu do usług.
- Anna Malinowska
- /
- 16 grudnia 2021
Czym jest PayPal
PayPal to firma, która oferuje usługi płatnicze. Umożliwia zarówno przedsiębiorcom jak i konsumentom wysyłanie i odbieranie płatności za pośrednictwem internetu. Jedyne co trzeba mieć to e-mail. Całość działa na zasadzie cyfrowej portmonetki lub skarbonki – jak kto woli. W ocenie wielu klientów to bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie.
Jak iPhone przetwarza Twoje dane? Organ nadzorczy ma spore wątpliwościAnna Malinowska
Dlaczego UOKiK sprawdza PayPal
Postępowanie wyjaśniające polega na zbadaniu działalności spółki w zakresie jednostronnej zmiany warunków zapisanych w umowie oraz ewentualnych klauzul abuzywnych (zakazanych).
- Wątpliwości wzbudziły postanowienia, które pozwalają na dużą dowolność ingerencji spółki w sposób wykonywania umowy. Przykładowo, zgodnie z tymi postanowieniami, gdy użytkownik dopuści się tzw. »zabronionych działań«, PayPal może m.in. rozwiązać z nim umowę, zamknąć konto, ograniczyć możliwość płacenia, wysyłania pieniędzy lub je zablokować. Są to zatem istotne i dotkliwe sankcje, mogące w praktyce prowadzić do ograniczenia dostępu do środków finansowych i pozbawienia konsumenta możliwości korzystania z usług - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swoim komunikacie.
Szeroki zakres uprawnień w umowie
W ocenie prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego zakres uprawnień, jakie spółka de facto sama sobie przyznała, jest dość szeroki. Włącznie z prawem do jednostronnego rozwiązania umowy bez zastosowania okresu wypowiedzenia.
Regulator chce sprawdzić, czy faktycznie spółka arbitralnie decyduje o wstrzymaniu świadczenia usług, a także blokowania środków, które znajdują się koncie klienta/użytkownika bez uzasadnienia takich decyzji i wskazywania ewentualnych naruszeń po stronie konsumenta.
Szeroka lista zabronionych działań
UOKiK zauważa również, że znajdująca się we wzorcu umowy „lista zabronionych działań” jest bardzo obszerna i posiada otwarty charakter. W takim wypadku interpretacja faktów leży po stronie spółki.
Regulator wyjaśnia, że „w postępowaniu wyjaśniającym Prezes UOKiK sprawdzi, czy postanowienia w umowach z użytkownikami — zwłaszcza te dotyczące zasad korzystania z usług PayPal i działań zabronionych — są sformułowane w sposób jednoznaczny i czytelny, a także czy pozwalają PayPal na arbitralność w stosowaniu sankcji w postaci ograniczania, jak i blokowania dostępu do usług”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.