Twoje dziecko idzie na zdalne? Sprawdź, czy należą Ci się pieniądze!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 r. — poinformował resort rodziny i polityki społecznej. Wsparcie nie będzie jednak należało się wszystkim. Kto może na nie liczyć?

Twoje dziecko idzie na zdalne? Sprawdź, czy należą Ci się pieniądze!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 grudnia 2021

Kiedy nauka zdalna w szkole?

W związku z trwającą czwartą falą pandemii oraz dużą liczbą zakażeń rząd zdecydował się na wprowadzenie nauki zdalnej w dniach sąsiadujących w kalendarzu z zimową przerwą świąteczną. To oznacza, że w dni nauki przypadające między 20 grudnia 2021 a 9 stycznia 2022 lekcje w szkołach podstawowych i średnich odbywać się będą wyłącznie w trybie zdalnym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021/2022

W związku z decyzją dotyczącą wprowadzenia nauki w trybie zdalnym, wydane zostało rozporządzenie Rady Ministrów, na mocy którego część rodziców i opiekunów, może liczyć na tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy za wymienione dni. 

Nauczyciele o zdalnych lekcjach: Przed świętami będzie to fikcja!Nauczyciele o zdalnych lekcjach: Przed świętami będzie to fikcja!Martyna Kowalska

Kto otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy? 

Świadczenie, o którym mowa nie będzie przysługiwało wszystkim rodzicom dzieci skierowanym na zdalne nauczanie. Faktycznie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy trafi jedynie do niewielkiej grupy z nich. 

Na wsparcie mogą liczyć rodzicie i opiekunowie dzieci do lat 8. Granica wieku jest nieco wyższa w przypadku dzieci niepełnosprawnych i wynosi 16 lat. Jeśli mamy do czynienia ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, wówczas uprawnienie dotyczy rodziców dzieci aż do 18. roku życia.

Innym przypadkiem wymienionym w rozporządzeniu są osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenie specjalnego do 24 lat. W ich przypadku rodzice i opiekunowie prawni mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Kiedy zasiłek opiekuńczy się nie należy?

Pamiętajmy, że rządowe świadczenie należy się tylko wtedy, gdy nie ma drugiego rodzica bądź współmałżonka, który mógłby zaopiekować się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Czyli np. jeśli jedno z rodziców przebywa np. na rencie lub urlopie wypoczynkowym, nie ma przesłanek, by zasiłek został przyznany i wypłacony. 

Warto także pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do okresu, „za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa” – wyjaśniono na stronie resortu rodziny i polityki społecznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!