Nauczyciele o zdalnych lekcjach: Przed świętami będzie to fikcja!

Wprowadzenie zdalnych lekcji w okolicach Świąt Bożego Narodzenia to fikcja – twierdzi zgodnie część nauczycieli i rodziców. Dla większości uczniów i ich rodzin, rząd zafundował długie ferie zimowe – uważają niektórzy pedagodzy. Nie wierzą w wysoką frekwencję w tych dniach.

Nauczyciele o zdalnych lekcjach: Przed świętami będzie to fikcja!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 grudnia 2021

Zdalne nauczanie od 20 grudnia

Od 20 grudnia 2021 r. do 7 stycznia 2022 r. w dni nauki szkolnej odbędą się lekcje zdalne – zdecydował rząd. Ruch ten ma związek z zaostrzającą się czwartą falą pandemii i wyższym niebezpieczeństwem zakażeń. Na forach internetowych zawrzało od komentarzy. Zdaniem części rodziców i nauczycieli, zdalne w tych dniach to nic innego jak stworzenie dodatkowych, wydłużonych ferii. Ten sam wątek podnosili rodzice podczas dyskusji na grupach w komunikatorach i mediach społecznościowych.

Jak przyznaje Pan Andrzej, ojciec dwójki dzieci uczących się w szkole podstawowej, zastanawia się, czy w tym wypadku nie wyjechać na dłużej na święta do rodziny. Sporo pytań kierowano we wtorek do górskich pensjonatów i hoteli, czy istnieje możliwość wydłużenia pobytu o kolejne dni. W warunkach pandemii to niekoniecznie pożądane przez rząd i epidemiologów postępowanie. 

PILNE! Minister Zdrowia: Nauka zdalna jeszcze przed świętami!PILNE! Minister Zdrowia: Nauka zdalna jeszcze przed świętami!Mikołaj Frączak

Nieobecności na zdalnych

Zdaniem Pani Anny, nauczycielki klas I-III jednej ze szkół na Mazowszu, taki ruch to fikcja. - „Trudno w te dni i w takim trybie zaczynać nowe tematy z uczniami. Zazwyczaj i tak w tych terminach lekcje były luźniejsze, okołoświąteczne” - mówi. Spodziewa się, że na „zdalnym” pod koniec grudnia zaloguje się niewielka część uczniów. Między Nowym Rokiem a Świętem Trzech Króli frekwencja może być nieco wyższa – ocenia. 

Czy zdalne przed świętami ma sens?

Tu pojawia się pytanie, czy wprowadzenie nauczania zdalnego tuż przed świętami ma jakikolwiek sens. Eksperci zwracają uwagę, że prawdopodobnie już teraz przechodzimy szczyt zachorowań. Pojawia się także opcja szczepienia najmłodszych uczniów. W takich okolicznościach wprowadzanie zdalnego w okolicach świąt wydaje się kontrowersyjnym pomysłem.

Rodzice zwracają uwagę, że w tej sytuacji, część z nich musi wziąć urlop w swoich zakładach pracy. Wiele dzieci, może mieć problem z zalogowaniem do systemu, więc pomoc rodzica może okazać się niezbędna. Dodatkowe wyzwanie będzie dotyczyło pierwszaków, dla których zapowiadane lekcje zdalne będą pierwszymi w takim trybie. Nie mają w tym doświadczenia. To zatem spore wyzwanie także dla nauczycieli. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!