fb

Nie reklamą, a faktami. Tak do szczepień dzieci od 5. roku życia będzie przekonywać resort zdrowia

- Chcemy podjąć akcję informacyjną wobec rodziców możliwymi kanałami dotarcia do tych rodziców. Na pewno to nie będzie żadna akcja medialna. Nie chcemy przekonywać rodziców reklamą, marketingiem, chcemy przekonywać rodziców faktami, z którymi mamy do czynienia — powiedział 13 grudnia 2021 rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Nie reklamą, a faktami. Tak do szczepień dzieci od 5. roku życia będzie przekonywać resort zdro
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 grudnia 2021

Szczepionki dla młodszych już w Polsce

Podczas poniedziałkowej konferencji rzecznik prasowy MZ wspomniał, na jakim etapie są przygotowania do szczepień młodszej grupy pacjentów. Wiceminister zdrowia kilka dni temu przekonywał, że zainteresowanie szczepieniami dla dzieci 5-11 lat jest spore. Resort więc nie zwleka z rozpoczęciem akcji.

UWAGA! Ruszają szczepienia dzieci od 5. roku życiaUWAGA! Ruszają szczepienia dzieci od 5. roku życiaMonika Świetlińska

- Wszystkie e-skierowania dla grupy wiekowej 5-11 lat zostały już wystawione. Oznacza to, że chwilę po północy dzisiejszej nocy rodzice będą mogli zacząć już zgłaszać dzieci na szczepienia - powiedział 13 grudnia Wojciech Andrusiewicz. 

Dzień wcześniej z warszawskiego lotniska do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafiło 1,1 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19. — -O godzinie 1 w nocy zakończyliśmy wystawiać 2,7 mln e-skierowań dla dzieci w tej grupie wiekowej — przekazał rzecznik MZ. 

Szczepienia rozpoczną się 16 grudnia, i jak poinformował Andrusiewicz, do tej pory jest 8 tys. punktów szczepień przygotowanych a przyjęcie małych pacjentów. Wystawiły zapotrzebowanie na k. 150 tys. preparatów. 

Warto zaznaczyć, że takie szczepienie musi się odbyć w obecności rodzica i lekarza, a poprzedzone dokładnym badaniem kwalifikacyjnym wykonaym również przez lekarza.

“To zupełnie inna szczepionka”

- Szczepionka dla dzieci to zupełnie inna szczepionka, ona jest inna w składzie jakościowym, ale też inna w składzie ilościowym. To ogromna linia produkcyjna, dlatego nie mogliśmy ruszać od razu ze szczepieniami, tylko musieliśmy czekać, aż ten 1,1 mln dawek dzisiaj dotrze do Polski - mówił w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz.

Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyNiemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska

Według koncernu, skuteczność preparatu w tej grupie wiekowej wynosi do 90 procent. 

Europejska Agencja Leków zapewnia, że badanie główne z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na szczepionkę Comirnaty, bo o o niej mowa, podawana w niższej dawce (10 μg) w tej grupie wiekowej była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną przy wyższej dawce (30 μg) u osób w wieku od 16 do 25 lat (mierzonych poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). 

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Należą do nich ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i poprawiają się w ciągu kilku dni od szczepienia.

- CHMP uznał, że korzyści ze stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie u dzieci ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu choroby covid-19 — czytamy w komunikacie EMA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!