fb

UWAGA! Ruszają szczepienia dzieci od 5. roku życia

Lada dzień rozpoczną się szczepienia dla młodszych dzieci. Waldemar Kraska, wiceszef Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły otrzymać szczepionkę w połowie grudnia.

UWAGA! Ruszają szczepienia dzieci od 5. roku życia
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 grudnia 2021

Plan na najbliższe dni

5 listopada Europejska Agencja Leków poinformowała, że Komitet ds. Leków Stosowanych u Ludzi (CHMP) zalecił rozszerzenie wskazań do stosowania szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Polska zakontraktowała preparat i oczekuje na transport. 

Szczepionka mRNA dla dzieci od 5 roku życia już niedługoSzczepionka mRNA dla dzieci od 5 roku życia już niedługoMonika Świetlińska

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że 1,1 mln szczepionek przeznaczonych dla tej grupy dotrze do Polski 13 grudnia, a dwa dni wcześniej Ministerstwo Zdrowia wystawi e-skierowania dla tej grupy wiekowej, które będą musieli podjąć rodzice.

Chcielibyśmy od 16 grudnia, po dystrybucji szczepionek do punktów sczepień, rozpocząć akcję szczepień wśród dzieci - mówił Andrusiewicz. Rejestracja będzie wyglądała tak samo jak starszych dzieci.

Rodzice chcą szczepić

- Mamy dość dużo sygnałów, że rodzice chcą szczepić dzieci powyżej 5. roku życia. Mam nadzieję, że szczepionki dotrą do nas trochę wcześniej, żebyśmy mogli logistycznie się do tego przygotować - zapewnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Co wiemy o szczepionce dla małych dzieci?

Według koncernu, skuteczność preparatu w tej grupie wiekowej wynosi do 90 procent. 

EMA zapewnia, że badanie główne z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na szczepionkę Comirnaty, bo o o niej mowa, podawana w niższej dawce (10 μg) w tej grupie wiekowej była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną przy wyższej dawce (30 μg) u osób w wieku od 16 do 25 lat (mierzonych poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). 

Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyNiemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Należą do nich ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i poprawiają się w ciągu kilku dni od szczepienia.

- CHMP uznał, że korzyści ze stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie u dzieci ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu choroby covid-19 - czytamy w komunikacie EMA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!