Szczepionka mRNA dla dzieci od 5 roku życia już niedługo

Jak informuje Europejska Agencja Leków, szczepionka opracowana przez BioNTech i Pfizer może być już niebawem dostępna dla dzieci od 5 roku życia. EMA na podstawie badań z udziałem młodszej grupy zaleciła włączenie do stosowania preparatów Comirnaty przeciwko COVID-19.

Szczepionka mRNA dla dzieci od 5 roku życia już niedługo
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 listopada 2021

Jakie dawki dla małych dzieci?

Comirnaty to szczepionka z grupy mRNA. Jest pierwszym tego typu preparatem dopuszczonym do obrotu przez Komisję Europejską. 25 listopada EMA poinformowała, że Komitet ds. Leków Stosowanych u Ludzi (CHMP )zalecił rozszerzenie wskazań do stosowania szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Dostałeś SMS z Ministerstwa Zdrowia? Jesteś w gronie 15,5 mln osóbDostałeś SMS z Ministerstwa Zdrowia? Jesteś w gronie 15,5 mln osóbMartyna Kowalska

- U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka leku Comirnaty będzie mniejsza niż u osób w wieku 12 lat i starszych (10 μg w porównaniu z 30 μg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się go w dwóch zastrzykach w mięśnie ramienia, w odstępie trzech tygodni - przekazała Europejska Agencja Leków.

EMA zapewnia, że badanie główne z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty podawana w niższej dawce (10 μg) w tej grupie wiekowej była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną przy wyższej dawce (30 μg) u osób w wieku od 16 do 25 lat (mierzonych poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). 

Wnioski po badaniach

- Skuteczność leku Comirnaty obliczono u prawie 2000 dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia. Dzieci te otrzymały szczepionkę lub placebo (wstrzyknięcie pozorowane). Spośród 1 305 dzieci otrzymujących szczepionkę, u trzech rozwinął się COVID-19 w porównaniu z 16 z 663 dzieci, które otrzymały placebo. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była skuteczna w 90,7% w zapobieganiu objawowym COVID-19, chociaż prawdziwy wskaźnik może wynosić od 67,7% do 98,3% — opisała badanie Europejska Agencja Leków.

Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyNiemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Należą do nich ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i poprawiają się w ciągu kilku dni od szczepienia.

- CHMP uznał, że korzyści ze stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie u dzieci ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu choroby covid-19 - czytamy w komunikacie EMA.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych będą nadal ściśle monitorowane, ponieważ jest ona stosowana w kampaniach szczepień w państwach członkowskich UE za pośrednictwem unijnego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii oraz trwających i dodatkowych badań prowadzonych przez przedsiębiorstwo i organy europejskie.

Co grozi rodzicowi, jeśli nie zaszczepi swojego małego dziecka?Co grozi rodzicowi, jeśli nie zaszczepi swojego małego dziecka?Mikołaj Frączak

CHMP prześle teraz swoje zalecenie do Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!