Lewe certyfikaty covidowe – kolejne zatrzymania. „Sprawa wciąż jest rozwojowa”

Sprawa sprzedaży „lewych” certyfikatów coviodowych z wpisem do oficjalnej ewidencji zaszczepionych, o której pisaliśmy niedawno w Dzienniku Prawnym, ma swój ciąg dalszy. Policja zatrzymała kolejne 3 osoby. „Sprawa nadal jest rozwojowa” – informuje policja.

Lewe certyfikaty covidowe  – kolejne zatrzymania. „Sprawa wciąż jest rozwojowa”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 listopada 2021

Ile kosztuje lewy certyfikat covidowy?

O sprawie lewych certyfikatów covidowych, wycenianych na 1000 – 1500 złotych pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj. Teraz, jak informuje policja, sprawa ma swój ciąg dalszy. W wyniku prowadzonych działań, Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymało kolejne trzy osoby, podejrzane o skorzystanie z usług zorganizowanej grupy przestępczej.

Przypomnijmy. Mechanizm działania był w tym wypadku prosty. Grupa wyszukiwała chętnych na fałszywy wpis do bazy zaszczepionych. Po wniesieniu opłaty, „klienci” mogli legitymować się ważnym rok Unijnym Certyfikatem COVID (UCC), czyli dokumentem przysługującym zaszczepionym oraz ozdrowieńcom. Zatrzymane w ostatnim czasie kobiety już usłyszały zarzuty korupcyjne.

Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!Michał Górecki

Fałszywy certyfikat – problemy z prawem i… pracą?

Jak informuje policja Działania przeprowadzono w województwie pomorskim i małopolskim. Wszystkie 3 kobiety są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu”.

Zorganizowana grupa przestępcza i fałszywe szczepienia 

Prowadzone śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Prowadzą je m.in. policjanci z CBŚP pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Wyjaśnianie sposobu działania grupy trwa już od kilku miesięcy. 

Członkowie grupy posiadali możliwość wpisania do systemu danych „klienta”. Policja nie podała ile osób mogło skorzystać z tego typu rozwiązania. Aktualnie w tej sprawie występuje 14 podejrzanych, jednak sprawa w dalszym ciągu jest rozwojowa. Aktualnie trwa ustalanie personaliów wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w ten proceder, włącznie z osobami, które skorzystały z tej nieuczciwej oferty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!