Najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant COVID-19? Już w Europie
Omikron — to nazwa nowej mutacji, której ognisko w tym momencie skupia się na krajach Afryki. Warianty wirusa otrzymują nazwy greckich liter dopiero wtedy, kiedy zostaną uznane za groźne. Tak jest w tym przypadku. Co wiemy o tej odmianie? Jak bardzo jest niebezpieczna? Czym różni się od poprzedników?

- Monika Świetlińska
- /
- 27 listopada 2021
Nowa mutacja z Afryki
Technical Advisory Group on SARS-CoV-2 Virus Evolution to, jak podaje WHO, niezależna grupa ekspertów, która okresowo monitoruje i ocenia ewolucję SARS-CoV-2 oraz ocenia, czy określone mutacje i kombinacje mutacji zmieniają zachowanie wirusa.
- TAG-VE została zwołana 26 listopada w celu oceny wariantu SARS-CoV-2: B.1.1.529. Został on po raz pierwszy zgłoszony do WHO z Republiki Południowej Afryki 24 listopada — przekazała Światowa Organizacja Zdrowia.
Dodała, że sytuacja epidemiologiczna w RPA charakteryzuje się trzema wyraźnymi pikami w zgłoszonych przypadkach, z których ostatni był głównie wariantem Delta. W ostatnich tygodniach infekcje gwałtownie wzrosły, co zbiegło się z wykryciem wariantu B.1.1.529.
Pierwsza znana potwierdzona infekcja B.1.1.529 pochodziła z próbki pobranej 9 listopada. Ten wariant ma dużą liczbę mutacji, z których niektóre są niepokojące.
Ryzyko reinfekcji tym wariantem w porównaniu z innymi
- Wstępne dowody sugerują zwiększone ryzyko reinfekcji tym wariantem w porównaniu z innymi LZO. Wydaje się, że liczba przypadków tego wariantu wzrasta w prawie wszystkich prowincjach RPA. Obecna diagnostyka SARS-CoV-2 PCR nadal wykrywa ten wariant. Kilka laboratoriów wskazało, że w przypadku jednego szeroko stosowanego testu PCR, jeden z trzech genów docelowych nie jest wykrywany (nazywany spadkiem genu S lub niepowodzeniem docelowego genu S), a zatem test ten może być używany jako marker dla tego wariantu w oczekiwaniu na potwierdzenie sekwencjonowania - wyjaśnia WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia przekaże nowe ustalenia państwom członkowskim i opinii publicznej w razie potrzeby. - Na podstawie przedstawionych dowodów wskazujących na szkodliwą zmianę w epidemiologii COVID-19, TAG-VE poinformował WHO, że ten wariant powinien być oznaczony jako VOC, a WHO oznaczyła B.1.1.529 jako VOC o nazwie Omicron — czytamy w komunikacie organizacji.
W związku z tym kraje proszone są o wykonanie następujących czynności:
- wzmocnić wysiłki w zakresie nadzoru i sekwencjonowania, aby lepiej zrozumieć krążące warianty SARS-CoV-2.
- przesłać kompletne sekwencje genomu i powiązane metadane do publicznie dostępnej bazy danych, takiej jak GISAID.
- zgłaszać początkowe przypadki/grupy związane z zakażeniem VOC do WHO za pośrednictwem mechanizmu IHR.
- tam, gdzie istnieją możliwości i we współpracy ze społecznością międzynarodową, przeprowadzaj badania terenowe i oceny laboratoryjne w celu lepszego zrozumienia potencjalnego wpływu LZO na epidemiologię COVID-19, dotkliwość, skuteczność środków zdrowia publicznego i społecznego, metody diagnostyczne, reakcje immunologiczne, przeciwciała neutralizacja lub inne istotne cechy.
WHO przypomina o noszeniu dobrze dopasowanych masek, higienie rąk, dystansie fizycznym, poprawie wentylacji pomieszczeń, unikaniu zatłoczonych miejsc i szczepieniu.
Co oznacza wariant VOC?
Najważniejsze jego cechy to:
- zmiany genetyczne, które są przewidywane lub o których wiadomo, że wpływają na cechy wirusa, takie jak przenoszenie, ciężkość choroby, ucieczka immunologiczna, ucieczka diagnostyczna lub terapeutyczna
- powoduje znaczną transmisję ze społeczności z widocznymi skutkami epidemiologicznymi, które sugerują pojawiające się ryzyko dla globalnego zdrowia publicznego
- wzrost przenoszenia lub szkodliwa zmiana w epidemiologii COVID-19
- wzrost zjadliwości lub zmiana w klinicznej prezentacji choroby
- spadek skuteczności środków zdrowia publicznego i socjalnego lub dostępnej diagnostyki, szczepionek, środków terapeutycznych.
Niepokój w UE
- Bardzo poważnie podchodzimy do wiadomości o nowym, wysoce zmutowanym wariancie COVID-19. Wiemy, że mutacje mogą prowadzić do pojawienia się i rozprzestrzeniania jeszcze bardziej niepokojących wariantów wirusa, które mogą rozprzestrzenić się na całym świecie w ciągu kilku miesięcy. Teraz ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali bardzo szybko, zdecydowanie i zjednoczeni — oświadczyła 26 listopada Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zaproponowała wczoraj, 26 listopada, państwom członkowskim uruchomienie „hamulca awaryjnego” w podróżach z krajów południowoafrykańskich i innych dotkniętych mutacją krajów, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się jej. - Wszystkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie zrozumiemy niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ten nowy wariant. A podróżni powracający z tego regionu powinni przestrzegać surowych zasad kwarantanny — przekazała.
Rozmawiała z naukowcami i producentami szczepionek, którzy popierają takie środki ostrożności, aby uniknąć międzynarodowego rozprzestrzeniania się omawianego wariantu.
- Od nas wszystkich jako obywateli zależy również, czy przyczynimy się do lepszej kontroli pandemii — powiedziała, dodając: — Europejczycy powinni wykorzystywać każdą okazję, aby chronić się poprzez szczepienia. Zdobyliśmy doświadczenie w zakresie innych środków, takich jak maski, higiena rąk i dystans społeczny, ale także śledzenie kontaktów, zakazy podróżowania i środki graniczne. Pomaga to spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Jest to ważne, ponieważ kupuje nam cenny czas. Czas na więcej szczepień i zastrzyków przypominających.
Producenci szczepionek mają reagować błyskawicznie
Umowa Unii Europejskiej zawarta z producentami szczepionek mówi, że szczepionka musi być natychmiast dostosowana do nowych wariantów, gdy się pojawią.
Czy naukowcom uda się zareagować na tyle szybko, by zatrzymać się rozprzestrzenianie nowej mutacji. A ta już pojawiła się w Europie. W piątek potwierdzono ją u kobiety w Belgii.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.