Niedzielski: Są nowe obostrzenia. Pakiet alertowy

Mniej osób w gastronomii, hotelach, kościołach, na obiektach sportowych oraz na weselach. Pominięcie w limitach osób zaszczepionych. Dłuższa kwarantanna dla osób podróżujących ze sfery non-Schengen — To tylko niektóre obostrzenia, które będą obowiązywały od 1 grudnia 2021 r. Przedstawił je we wtorek (29.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Są nowe obostrzenia. Pakiet alertowy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 listopada 2021

Zmniejszone limity zapełnienia lokali i kościołów

Rząd zdecydował się zmniejszyć limity zapełnienia w gastronomii, hotelach, obiektach sportowych oraz kościołach z dotychczasowych 75% do 50%. Wiadomo jednak, że do tych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione – wynika z wypowiedzi ministra zdrowia. 

Na takich samych zasadach zmniejszony zostanie górny limit dla imprez typu wesela. Zamiast dotychczasowych 150 osób będzie on wynosił 100 osób. Z kolei na imprezach sportowych próg ten zostanie obniżony z 500 do 250 osób.

Kolejna zmiana, jaka wejdzie w życie 1 grudnia, będzie dotyczyła punktów takich jak siłownia, fitness. W każdym, z takich miejsc 1 osoba może przypadać na 15 metrów kwadratowych. 

Do kiedy nowe obostrzenia?

Minister nazwał wprowadzane obostrzenia „pakietem alertowym”. Wiadomo, że będą one obowiązywały od 1 do 17 grudnia 2021 roku. Jak będzie wyglądała sytuacja po tym okresie, nie wiadomo. Rząd równie dobrze może znieść, podtrzymać lub zaostrzyć restrykcje. Wiele będzie zależało od rozwoju pandemii. Obecne obostrzenia mają związek z nową mutacją SARS-CoV-2 „Omikron” pochodzenia południowoafrykańskiego. „Z naszego punktu widzenia może być game changerem” – powiedział Niedzielski. 

Omikron — nowy wariant. Wiemy coraz więcej. Dane WHOOmikron — nowy wariant. Wiemy coraz więcej. Dane WHOMonika Świetlińska

Wraca zakaz lotów

Po raz pierwszy od wielu miesięcy w Polsce będzie obowiązywał zakaz lotów. Na szczęście lista państw, jakie on obejmuje, jest dość krótka. Mowa o siedmiu krajach afrykańskich – m.in. RPA oraz Botswany. Co więcej, osoby wracające z tych krajów muszą się liczyć z wydłużoną kwarantanną z 10 do 14 dni. Podobna zmiana dotyczy osób podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen. W ich przypadku również będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna. Zwolnienie z niej może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR – wynika z wypowiedzi ministra.

Więcej informacji na temat najnowszego pakietu obostrzeń będzie znanych w momencie publikacji stosownego rozporządzenia. Rząd ma na nie niewiele czasu. Nowe zasady będą obowiązywały już od środy, 1 grudnia 2021. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!