Koniec marzeń o polskim leku na Covid-19. Preparat z osocza ozdrowieńców nieskuteczny

Biomed-Lublin rozpoczął produkcję pierwszej serii polskiego leku na koronawirusa z osocza ozdrowieńców w sierpniu 2020 roku. Dziś już wiemy, że dalsze badania nie mają sensu, preparat jest nieskuteczny.

Koniec marzeń o polskim leku na Covid-19. Preparat z osocza ozdrowieńców nieskuteczny
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 listopada 2021

Polskiego leku na Covid-19 na razie nie będzie

Biomed Lublin rozpoczął produkcję pierwszej serii polskiego leku na koronawirusa z osocza ozdrowieńców w sierpniu 2020 roku. Niestety po ponad roku od momentu rozpoczęcia prac prawdopodobnie dobiegają one końca, i to bez efektu, o jakim można byłoby myśleć na wstępie.Jak poinformowali dziennikarze Radio ZET i Dziennika Gazety Prawnej polski koncern farmaceutyczny Biomed z Lublina raczej nie będzie twórcą pierwszego polskiego leku na koronawirusa.

Molnupirawir, nie amantadyna, lekiem na covid-19? Będzie refundowanyMolnupirawir, nie amantadyna, lekiem na covid-19? Będzie refundowanyMonika Świetlińska

- Badanie rodzimego preparatu bazującego na osoczu ozdrowieńców nie wykazało jego skuteczności – można było przeczytać w oświadczeniu przesłanym mediom przez Agencję Badań Medycznych, która finansowała badanie. Jak informują media, analiza dotychczasowych wyników nie wykazała istotnej różnicy między pacjentami, którzy przyjmowali preparat i którzy otrzymywali placebo.

Badania nad lekiem na koronawirusa trwały od ponad roku

W dniu 18 sierpnia ruszyła produkcja pierwszej serii polskiego leku na koronawirusa z osocza ozdrowieńców, zawierającego przeciwciała specyficzne IgG przeciwko SARS-CoV-2. Proces produkcyjny pierwszej serii leku zajmie ok. 1,5 miesiąca. Na realizację projektu Agencja Badań Medycznych przyznała grant w wysokości 5 mln zł.Biomed-Lublin – po zabezpieczeniu niezbędnej ilości osocza z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – rozpoczął proces wytwarzania preparatu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych w ramach projektu pn. „Otrzymanie immunoglobuliny ludzkiej z osocza ludzkiego pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2” (projekt).

Oświadczenie Prezesa UODO w sprawie koronawirusaOświadczenie Prezesa UODO w sprawie koronawirusaRafał Stępniewski

„Proces wytwarzania zajmie ok. 1,5 miesiąca, zaś po wytworzeniu serii leku przez emitenta zostanie on przekazany do pozostałych konsorcjantów: Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w celu wykonania niezbędnych badań zgodnie z harmonogramem projektu” – można było przeczytać na stronie Agencji Badań Medycznych.

Zdanie w sprawie osocza ozdrowieńców były podzielone

Biomed-Lublin 30 lipca br. zawarł z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie oraz z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii umowę konsorcjum, przedmiotem, której jest określenie zasad współpracy w realizacji projektu pt.: „Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID 19”, realizowanego i finansowanego ramach konkursu Agencji Badań Medycznych (ABM) dotyczącego minimalizacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Wiceminister sprawiedliwości murem za lekarzem od amantadynyWiceminister sprawiedliwości murem za lekarzem od amantadynyMonika Świetlińska

Jak informuje Radio Zet do badań klinicznych zrekrutowano 100 pacjentów. Prowadzono je w Specjalistycznym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. Od samego początku zespoły badawcze naukowców z całego świata wskazywały, że badania nad lekiem na koronawirusa przygotowywane z osocza ozdrowieńców mogą być bezowocne.

Powodem takiego podejścia były wstępne badania, wskazujące, że osocze ozdrowieńców jest nieskuteczne. Z kolei część badaczy nie wykluczało efektu leczniczego osocza. Na razie firma pracująca nad lekiem nie skomentowała doniesień mediów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!