Molnupirawir, nie amantadyna, lekiem na covid-19? Będzie refundowany

Już niebawem możemy mieć łatwy dostęp do testowanego nowego leku na koronawirusa. Czym jest molnupirawir? Jaką ma skuteczność? Kto będzie mógł się nim leczyć? Jak działa? Co o nim wiemy?

Molnupirawir, nie amantadyna, lekiem na covid-19? Będzie refundowany
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 października 2021

Badania kliniczne w trakcie

Molnupirawir może być już niebawem awaryjnie dopuszczony do użytku. Leczyć ma jedynie dorosłych, którzy lekko lub umiarkowanie przechodzą koronawirusa. Stworzony został przez koncern Merck & Co z USA we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics, firmą biotechnologiczną skoncentrowaną na opracowywaniu terapii transformacyjnych — również z USA.

Dotychczasowe badania są bardzo optymistyczne — okazało się, że lek wykazuje on wysoką skuteczność. Dlatego też badania zostały przerwane, a koncern wystąpił do Agencji Żywności i Leków - amerykańskiej instytucji rządowej, o zgodę na stosowanie molnupirawiru od zaraz. Przypomnijmy że podobnie było ze szczepionkami na covid-19, które też uzyskały zgodę na warunkowe stosowanie.

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneIle kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneAnna Malinowska

Jak wyglądały badania, skoro zdecydowano się na taki krok? Uczestniczyło w nich 775 dorosłych osób z łagodnymi bądź umiarkowanymi objawami trwającym nie dłużej niż 5 dni. Warunek uczestnictwa w badaniach był też taki, że pacjenci mieli choroby współistniejące, w tym cukrzycę, choroby serca, otyłość.

Niektórzy pacjenci otrzymywali również placebo na zasadzie "ślepej próby", a część dwa razy dziennie — molnupiravir. W tej drugiej grupie leczenie szpitalne było konieczne była  przypadku 7,3 procent chorych, grupa placebo stanowiła ponad 14 procent. Molnupiravir miał też wpływ na liczbę zgonów — zmniejszyła się do zera. Zgonów w grupie placebo było osiem.

Dr Dean Li z koncernu Merck & Co skomentował wyniki w ten sposób, że, jeśli obserwuje się aż 50-procentowy spadek hospitalizacji, a zgony spadają do zera, to lek ma ogromny potencjał kliniczny. Dlatego potrzebne jest bezprecedensowe przyspieszenie działań zatwierdzających lek do powszechnego użytku.

WHO o molnupiravirze 

- Medicines Patent Pool (MPP) i MSD podpisały dobrowolną umowę licencyjną, by ułatwić nam rozsądny cenowo dostęp do nowego leku testowanego w badaniach klinicznych w leczeniu COVID-19 u dorosłych — przekazało właśnie WHO, dodając: - Obecnie jest on oceniany pod kątem włączenia do wytycznych WHO dotyczących terapii COVID-19 i oczekuje na zezwolenie na jego stosowanie przez organy regulacyjne. Jeśli zostanie zatwierdzony, będzie to pierwszy lek doustny dla niech hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Znane są szczegóły rehabilitacji po przebyciu COVID-19Znane są szczegóły rehabilitacji po przebyciu COVID-19Michał Górecki

Umowa licencyjna, o której już wspomnieliśmy, ma być krokiem w kierunku stworzenia szerszego dostępu do leczenia tak szybko, jak to możliwe, umożliwiając licencjobiorcom z całego świata przygotowanie dostaw i stworzenie bardziej przystępnych cenowo wersji leku, w oczekiwaniu na zalecenia WHO i inne zezwolenia regulacyjne. 

- Skróci to czas od zatwierdzenia leku do jego dostępności w 105 krajach o niskim i średnim dochodzie objętych licencją i w których nie ma naruszenia patentu, a licencjonowane know-how nie zostało wykorzystane. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie firma włączy w zakres umowy inne kluczowe kraje - zaznacza Światowa Organizacja Zdrowia, która chwali na forum publicznym MPP za negocjowanie licencji z perspektywy zdrowia publicznego.

- Inne firmy opracowujące szczepionki, terapie i diagnostykę powinny jak najszybciej rozważyć otwarte i przejrzyste licencje, zwłaszcza dla innych obiecujących technologii zdrowotnych COVID-19, dla których musimy również zapewnić szeroką podaż i przystępność cenową we wszystkich krajach, aby zakończyć pandemię — przekazuje WHO.

Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyNiemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska

Prawdopodobnie molnupiravir będzie refundowany, tak samo jak szczepionki.

Jak działa molnupiravir?

Skoro molnupiravir to nadzieja na zakończenie pandemii, to jak działa? Podawane są dwie tabletki dziennie. A sam schemat leczenia podobny jest do leczenia grypy: podawane są tabletki przeciwwirusowe. Cztery pigułki podawane są dwa razy dziennie przez pięć dni — to daje 40 pigułek na całą terapię.

Aby leczenie przyniosło rezultaty, należy je rozpocząć natychmiast od diagnozy czy wystąpienia pierwszych objawów. Skąd to wiadomo? Bo testy dotyczyły również osób już hospitalizowanych i wyniki były słabe. Dlatego molnupiravir jest skuteczny tylko wtedy, gdy choroba jest we wczesnym stadium. Kiedy choroba jest bardziej zaawansowana, lek nie jest już w stanie pomóc choremu.

Kto otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?Kto otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?Martyna Kowalska

Molnupiravir skierowany jest w enzym, którego patogen używa do replikacji. Co za tym idzie, namnażanie wirusa zostaje zatrzymane. Mówi się również, że lek mógłby pomóc również w leczeniu kolejnych wariantów koronawirusa. 

Co z amantadyną?

Choć mówi się o niej niemal od początku pandemii, to jednak molnupiravir ma szansę na rejestrację. 

Dzieci nie powinny być szczepione — stanowisko WHO, Niemiec i Wielkiej BrytaniiDzieci nie powinny być szczepione — stanowisko WHO, Niemiec i Wielkiej BrytaniiMonika Świetlińska

Na liście alternatyw leczenia oprócz amantadyny jest też iwermektyna, ale oba leki nie zostały przebadane na potwierdzenie ich skuteczności w leczeniu koronawirusa. Ponadto covid-19 leczy się też remdesiwirem, jednak jest on podawany jedynie już hospitalizowanym pacjentom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!