Jak sprawdzić, czy pracodawca płaci składki zdrowotne?

Jeżeli pracownik chce sprawdzić, czy jego szef płaci za niego składki zdrowotne, może to zrobić nie ruszając się z domu. Wystarczy internet i chwila wolnego czasu. Jak sprawdzić, czy pracodawca płaci składki zdrowotne?

Jak sprawdzić, czy pracodawca płaci składki zdrowotne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 października 2021

Składki zdrowotne – kiedy powstają zaległości?

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenie zdrowotne jest jedną z najważniejszych, obowiązkowych składek, którą za pracownika opłaca jego szef. Niemniej zdarzają się sytuacje, w których pracodawca ma problemy z terminowością i po jego stronie pojawiają się zaległości. Niestety, pracownicy dowiadują się o tym w najmniej odpowiednim momencie, np. gdy… potrzebują pomocy medycznej w przychodni, na izbie przyjęć, czy w nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Kontrola składek we własnym zakresie

W tym momencie warto wspomnieć o bardzo cennym internetowym narzędziu, z którego może skorzystać każdy, w dowolnym momencie. Mowa o Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Zawiera ono kompletne nie tylko informacje na temat składek ubezpieczonego, ale także o kosztach świadczeń, które zostały nam udzielone z Narodowego Funduszu Zdrowia

Internetowe Konto Pacjenta a dane dzieckaInternetowe Konto Pacjenta a dane dzieckaMartyna Kowalska


Jak sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki?

Aby sprawdzić, czy pracodawca opłaca za nas składki, należy zalogować się na wspomniane Internetowe Konto Pacjenta. W następnym kroku klikamy „Moje konto”. Poniżej wyświetlą się nasze dane osobowe. Nieco niżej znajdziemy pozycję „Twoje ubezpieczenie zdrowotne”, która zawiera informację na temat prawa do świadczeń z NFZ. Następnie powinniśmy kliknąć „zobacz składki”. 

Kto płaci za nas składki?

Po wybraniu wskazanej opcji, zobaczymy dane wszystkich pracodawców, którzy zgłosili nas do ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, możemy sprawdzić w tym miejscu dokładną datę rejestracji ostatniej składki od pracodawcy. 

Dodatkowo, pod opcją „Podsumowanie składek na ubezpieczenie i kosztów refundacji”, dowiemy się jaka jest suma składek na nasze ubezpieczenie oraz kwotę składek, jakie wpłynęły w konkretnych miesiącach. Jedyne co musimy zrobić to wybrać rok.

Warto pamiętać, że ostatnia składka, jaką zobaczymy w wykazie, dotyczy miesiąca, który poprzedzał obecny. Czyli w październiku będzie to wrzesień.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!