Internetowe Konto Pacjenta a dane dziecka

Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta to duże ułatwienie w kontaktach ze służbą zdrowia. Jak wygląda to w przypadku dzieci? Jak sprawdzić dane dziecka w IKP? Wyjaśniamy.

Internetowe Konto Pacjenta a dane dziecka
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 września 2021

Oboje rodziców z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta dziecka

Początkowo, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta mieli tylko Ci rodzice, którzy zgłosili dziecko do ubezpieczenia w ZUS. To ograniczenie zostało jednak zniesione poprzez system upoważnień. Jak to działa? Rodzic, który automatycznie posiada taki dostęp może udzielić upoważnienia zarówno do wglądu jak i działań na IKP dziecka drugiego rodzica.

Jak upoważnić drugiego rodzica do dostępu do IKP?

Po zalogowaniu na Internetowym Koncie Pacjenta wchodzimy w zakładkę „Uprawnienia”. W następnym kroku wybieramy opcję „Konta Twoich dzieci”. Następnie klikamy „Listę opiekunów” na kafelku, na którym znajdują się dane konkretnego dziecka. W ten sposób wyświetlimy listę osób, które już posiadają dostęp do konta dziecka. W tym samym miejscu możemy wyznaczyć kolejnych opiekunów – np. dziadków. 

Aby skutecznie dodać kolejną osobę, należy zgodnie z podpowiedziami systemu wpisać jej nazwisko oraz numer PESEL. Potem pozostanie nam jedynie kliknięcie zatwierdzenia.

Dostęp do konta dziecka przez IKP

Osoba, której udzieliliśmy takiego upoważnienia, otrzyma dostęp do konta dziecka, które będzie widoczne z poziomu zakładki „Uprawnienia” i dalej „Konta Twoich dzieci”. Co ważne upoważnienie zawsze może być cofnięte. 

Dostęp do IKP osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie

Opiekunowie prawni osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, np. dorosłej osoby niepełnosprawnej, lub cierpiącej na chorobę Alzheimera powinni mieć dostęp do jej IKP. Co więcej, mogą upoważnić do wglądu do danych na koncie inne osoby np. współmałżonka, brata, czy siostrę. Może mieć to bardzo praktyczne zastosowanie np. przy odbieraniu i realizacji e-recept czy e-skierowań. 

Dziecko w aplikacji mojeIKP

Od niedawna bardzo wygodnym sposobem dostępu do Indywidualnego Konta Pacjenta jest aplikacja mojeIKP, która gwarantuje dostęp z poziomu telefonu lub tabletu np. do e-recept, e-skierowań. Jest to możliwe z pozycji opcji „Moje konto”. Znajdziemy tam listę dzieci, lub osób, które upoważniły nas do swojego IKP. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!