Odwiedziny w szpitalach. Tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców?

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydały rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach. Jak zaznaczono, dokument został wydany w związku z postępem realizacji Narodowego Programu Szczepień. 

Odwiedziny w szpitalach. Tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 września 2021

Jakie zasady odwiedzin w szpitalach? 

Jak informuje MZ i GIS, opracowane i opublikowane właśnie rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin hospitalizowanych pacjentów, mają związek z „zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19”. Zaznaczono, że ewentualne zezwolenie na odwiedziny musi iść w parze z zachowaniem środków bezpieczeństwa, które obowiązują w konkretnej jednostce. 

Uczniowie zaszczepieni i niezaszczepieni. Nie będzie takiego podziałuUczniowie zaszczepieni i niezaszczepieni. Nie będzie takiego podziałuMonika Świetlińska

Odwiedziny dorosłych, zaszczepionych pacjentów w szpitalach

Zgodnie z opublikowaną rekomendacją, organizacja odwiedzin pełnoletnich pacjentów, którzy przebywają na oddziałach szpitalnych, powinna odbywać się zgodnie z zawartymi w dokumencie wytycznymi. 

Jeżeli pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19, lub przebył już zakażenie koronawirusem, to zgodnie z rekomendacjami może być odwiedzony przez osoby zaszczepione przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Podobnie jest w przypadku osób niezaszczepionych, które posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. 

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 i niebędące ozdrowieńcami mogą odwiedzić zaszczepionego pacjenta jednak przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego

Odwiedziny dorosłych, niezaszczepionych pacjentów w szpitalach

W przypadku, w którym hospitalizowany pacjent nie jest zaszczepiony na COVID-19 i nie przebył zakażenia koronawirusem, oraz nie posiada negatywnego wyniku testu, może być odwiedzony przez osobę zaszczepioną przeciw COVID-19, jednak przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego. 

Osoby niezaszczepione, ale posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa, lub będące ozdrowieńcami, mogą odwiedzić taką osobę również przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego. 

Kto nie może odwiedzić pacjenta w szpitalu?

Jak napisał MZ i GIS w omawianym dokumencie, nie są rekomendowane odwiedziny niezaszczepionych pacjentów bez negatywnego wyniku testu i bez potwierdzenia przechorowania COVID-19 przez osoby, które są w dokładnie takiej samej sytuacji, czyli bez szczepienia, bez ujemnego wyniku testu oraz niebędące ozdrowieńcami. Jak dodano - z wyjątkiem sytuacji szczególnych, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych pacjentów tego podmiotu)”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!