Płatne szczepionki od października? Ile będą kosztować?

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, rozważa wprowadzenie płatnego szczepienia przeciwko covid-19 od października. Byłaby to swego rodzaju mobilizacja dla niezdecydowanych.

Płatne szczepionki od października? Ile będą kosztować?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 września 2021

Preparat musi być bezpłatny

O wprowadzeniu płatnego szczepienia resort zdrowia mówi już od pewnego czasu. Taki scenariusz zapowiedziała nie tylko profesor Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej działającej przy premierze, ale i minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Szczepionka na pewno będzie darmowa, bo to ustalenia unijne. Możliwe jest natomiast wprowadzenie na jesieni odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia — powiedziała w RMF FM profesor Magdalena Marczyńska.  

Co to oznacza? Sam preparat nadal musi być darmowy. Rozważana jest płatność za wykonanie szczepienia. W rozmowie na antenie radia profesor zaznaczyła, że nie do końca podoba się jej pomysł takiej mobilizacji niezdecydowanych Polaków, ale rzeczywiście ma być to sposób przekonania tych, którzy jeszcze się wahają.

Zdążyć przed czwartą falą

- Na razie mówimy o tym, że szczepienia będą bezpłatne do końca września, a później będziemy rozmawiali, co dalej. Nie mówimy o cenie preparatu, tylko cenie usługi szczepienia — powiedział w programie Newsroom WP Adam Niedzielski, dodając: - Z analiz i prognoz wynika, że na przełomie września, października czy listopada możemy mieć do czynienia z ponownym przyspieszeniem zakażeń i trzeba traktować to jako najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Segregacja sanitarna pracowników?Segregacja sanitarna pracowników?Monika Świetlińska

Stąd resortowi zdrowia zależy, by właśnie teraz jak najwięcej osób się zaszczepiło. Czy obawa przed płatnymi szczepieniami na covid-19 spowoduje, że niezaszczepieni przyjmą pierwszą dawkę przed jesienią, jeszcze bezpłatnie? 

"Opłata może być wychowawcza"

- Jeżeli niektórzy nie szanują, jak dostają za darmo i mają możliwość zaszczepienia się bez kłopotu, to może zaczną szanować, jak dowiedzą się, że to parę groszy kosztuje. Mam wrażenie, że dla części osób wprowadzenie odpłatności za szczepienie może być wychowawcze – spuentował prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.

Ile miałaby kosztować szczepionka? - Usługa szczepienia w tej chwili jest wyceniona przez NFZ na 60 złotych — powiedział minister zdrowia.

Płatność za szczepienie miałaby być wprowadzona od 1 października.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!