Ile dzieci zostanie zaszczepionych w szkołach?

48.303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w szkołach zebrali dyrektorzy placówek oświatowych od rodziców uczniów w wieku 12-18 lat – informuje resort edukacji. Według rządowych statystyk w całym kraju zaszczepionych jest 34,4% uczniów w tym przedziale wiekowym. 

Ile dzieci zostanie zaszczepionych w szkołach?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 września 2021

Deklaracje ws. szczepień w szkołach

Według danych resortu edukacji, w całej Polsce do 10 września 2021, ponad 10,5 tys. szkół nawiązało współpracę z punktami szczepień. Zabiegi przeprowadzane będą w prawie 1,4 placówkach oświatowych. Ponad 9 tysięcy szkół ma zorganizować szczepienia uczniów w pobliskich punktach populacyjnych.

Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Martyna Kowalska

Ile dzieci zostało już zaszczepionych?

Jak wskazują dane opublikowane przez ministerstwo zdrowia, część rodziców nie czekała na akcję szczepień w szkołach. Przypomnijmy, rejestracja uczniów w wieku 12-18 lat na szczepienie jest możliwa już od czerwca. Obecnie, ponad 1/3 dzieci w tym przedziale wiekowym jest już zaszczepionych. Dokładnie mowa o 34,4% tej grupy wiekowej. Najlepiej pod tym względem wypada województwo mazowieckie, najgorzej zaś podkarpackie.

Odsetek zaszczepionych rośnie wraz z wiekiem. W grupie 12 latków 21,97% dzieci jest już zaszczepionych. Z kolei wśród 13-latków preparat przyjęło 27,07%. 

Uczniów 14-letnich po przyjęciu szczepionki jest 31,54%, zaś 15-latków 35,18%. 

Odsetek zaszczepionych 16-latków wynosi obecnie 40,2%. 17-latkowie zaszczepieni są w 43,14% natomiast uczniowie 18-letni posiadający status zaszczepionych, to jak na razie 46,47% całego rocznika. 

Jak będą wyglądały szczepienia w szkołach?

Zgodnie z ustaleniami szczepienia w budynku szkoły mogą być przeprowadzane jedynie w odpowiednio przystosowanym punkcie. Drugą możliwością jest prowadzenie ich w populacyjnych punkcie szczepień. Jak informuje MEiN - Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania mogą być zorganizowane szczepienia przeciw COVID-19 w miejscu zamieszkania (w mobilnym punkcie szczepień)”.

Ministerstwo promuje szczepienia w szkołach

Do szkół jeszcze w ubiegłym roku szkolnym dotarły materiały informacyjne na temat szczepień. Resort edukacji prowadzi akcję promocyjną i podejmuje się różnych działań wspierających akcję szczepienia nie tylko uczniów, ale także członków ich rodzin i nauczycieli. 

Pierwsze dni nowego roku szkolnego upłynęły pod znakiem tygodnia informacyjnego, dotyczącego szczepień. Realizowano zajęcia o tematyce zdrowotnej oraz specjalne spotkania z rodzicami. Odbyły się one w ponad 13 tysiącach placówek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!