fb

Ile dzieci zostanie zaszczepionych w szkołach?

48.303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w szkołach zebrali dyrektorzy placówek oświatowych od rodziców uczniów w wieku 12-18 lat – informuje resort edukacji. Według rządowych statystyk w całym kraju zaszczepionych jest 34,4% uczniów w tym przedziale wiekowym. 

Ile dzieci zostanie zaszczepionych w szkołach?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 września 2021

Deklaracje ws. szczepień w szkołach

Według danych resortu edukacji, w całej Polsce do 10 września 2021, ponad 10,5 tys. szkół nawiązało współpracę z punktami szczepień. Zabiegi przeprowadzane będą w prawie 1,4 placówkach oświatowych. Ponad 9 tysięcy szkół ma zorganizować szczepienia uczniów w pobliskich punktach populacyjnych.

Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19?Martyna Kowalska

Ile dzieci zostało już zaszczepionych?

Jak wskazują dane opublikowane przez ministerstwo zdrowia, część rodziców nie czekała na akcję szczepień w szkołach. Przypomnijmy, rejestracja uczniów w wieku 12-18 lat na szczepienie jest możliwa już od czerwca. Obecnie, ponad 1/3 dzieci w tym przedziale wiekowym jest już zaszczepionych. Dokładnie mowa o 34,4% tej grupy wiekowej. Najlepiej pod tym względem wypada województwo mazowieckie, najgorzej zaś podkarpackie.

Odsetek zaszczepionych rośnie wraz z wiekiem. W grupie 12 latków 21,97% dzieci jest już zaszczepionych. Z kolei wśród 13-latków preparat przyjęło 27,07%. 

Uczniów 14-letnich po przyjęciu szczepionki jest 31,54%, zaś 15-latków 35,18%. 

Odsetek zaszczepionych 16-latków wynosi obecnie 40,2%. 17-latkowie zaszczepieni są w 43,14% natomiast uczniowie 18-letni posiadający status zaszczepionych, to jak na razie 46,47% całego rocznika. 

Jak będą wyglądały szczepienia w szkołach?

Zgodnie z ustaleniami szczepienia w budynku szkoły mogą być przeprowadzane jedynie w odpowiednio przystosowanym punkcie. Drugą możliwością jest prowadzenie ich w populacyjnych punkcie szczepień. Jak informuje MEiN - Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania mogą być zorganizowane szczepienia przeciw COVID-19 w miejscu zamieszkania (w mobilnym punkcie szczepień)”.

Ministerstwo promuje szczepienia w szkołach

Do szkół jeszcze w ubiegłym roku szkolnym dotarły materiały informacyjne na temat szczepień. Resort edukacji prowadzi akcję promocyjną i podejmuje się różnych działań wspierających akcję szczepienia nie tylko uczniów, ale także członków ich rodzin i nauczycieli. 

Pierwsze dni nowego roku szkolnego upłynęły pod znakiem tygodnia informacyjnego, dotyczącego szczepień. Realizowano zajęcia o tematyce zdrowotnej oraz specjalne spotkania z rodzicami. Odbyły się one w ponad 13 tysiącach placówek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!