fb

Czym są centra opiekuńczo-mieszkalne?

Z jednej strony jest codzienna opieka, z drugiej samodzielne funkcjonowanie na miarę własnych sił i potrzeb. Takie warunki zapewniają osobom niepełnosprawnym centra opiekuńczo-mieszkalne. W najbliższych latach mają powstać kolejne. Na ten cel do 2024 roku trafi ok. 300 mln zł.

Czym są centra opiekuńczo-mieszkalne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 września 2021

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”

Ostatni nabór projektów w ramach programu „centra opiekuńczo-mieszkalne” ogłoszono w maju. Wiadomo już, że w jego ramach zaakceptowano 29 wniosków, dzięki którym powstaną nowe obiekty tego typu. Jak informuje resort rodziny - Łączna kwota przyznanego dofinansowania na realizację zadań w latach 2021-2024 (wraz z kosztami ich obsługi) wynosi 80,4 mln zł”.

Główną rolą programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” jest wspieranie samorządów w działaniach na rzecz tworzenia, oraz utrzymania różnego rodzaju placówek, np. pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o zapewnienie możliwości niezależnego, samodzielnego oraz godnego funkcjonowania, oczywiście na miarę potrzeb konkretnej osoby, która korzysta z takich rozwiązań. 

Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychParki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska

Dlaczego powstają centra opiekuńczo-mieszkalne?

W przypadku centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które także integrują środowisko osób niepełnoprawnych, często zwraca się uwagę na takie aspekty, jak nawiązywanie relacji, poczucie bycia częścią społeczności i społeczeństwa. Ważne jest także podejmowania różnego rodzaju działań i aktywności. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami nie są zamknięte w czterech ścianach, nabywają nowe umiejętności, oraz mogą liczyć na wsparcie wszędzie tam, gdzie jest ono niezbędne. 

Jak działa program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”?

Jak informuje resort rodziny, na program ten składają się dwa moduły. Pierwsza część to tworzenie centrów, zaś druga zabezpiecza środki potrzebne na funkcjonowanie ośrodków. Już wiadomo, że w latach 2021-2024, budżet przeznaczony na takie działania sięgnie łącznie 300 mln złotych. Źródłem tych pieniędzy jest Fundusz Solidarnościowy. 

Jak poinformował wiceminister rodziny, a zarazem pełnomocnik rady ministrów ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik - „W ramach ogłoszonego w maju br. naboru zaakceptowaliśmy 29 wniosków na utworzenie nowych Centrów opiekuńczo-mieszkalnych oraz 1 wniosek o dofinansowanie funkcjonowania ośrodka. To odpowiednio 79,5 mln zł oraz 141,5 tys. zł. Łączna kwota przyznanego dofinansowania na realizację zadań w obu modułach (w latach 2021-2024) wraz z kosztami ich obsługi wynosi 80,4 mln zł”.

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” uruchomiono w sierpniu 2019 roku. Do maja br. zatwierdzono łącznie 39 wniosków samorządów. Zdecydowana większość z nich, bo 36 aplikacji dotyczyła tworzenia centrów. Łączna kwota dofinansowania wniosków, które zostały zatwierdzone to prawie 92,5 mln zł. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!