fb

Czym są centra opiekuńczo-mieszkalne?

Z jednej strony jest codzienna opieka, z drugiej samodzielne funkcjonowanie na miarę własnych sił i potrzeb. Takie warunki zapewniają osobom niepełnosprawnym centra opiekuńczo-mieszkalne. W najbliższych latach mają powstać kolejne. Na ten cel do 2024 roku trafi ok. 300 mln zł.

Czym są centra opiekuńczo-mieszkalne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 września 2021

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”

Ostatni nabór projektów w ramach programu „centra opiekuńczo-mieszkalne” ogłoszono w maju. Wiadomo już, że w jego ramach zaakceptowano 29 wniosków, dzięki którym powstaną nowe obiekty tego typu. Jak informuje resort rodziny - Łączna kwota przyznanego dofinansowania na realizację zadań w latach 2021-2024 (wraz z kosztami ich obsługi) wynosi 80,4 mln zł”.

Główną rolą programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” jest wspieranie samorządów w działaniach na rzecz tworzenia, oraz utrzymania różnego rodzaju placówek, np. pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o zapewnienie możliwości niezależnego, samodzielnego oraz godnego funkcjonowania, oczywiście na miarę potrzeb konkretnej osoby, która korzysta z takich rozwiązań. 

Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychParki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska

Dlaczego powstają centra opiekuńczo-mieszkalne?

W przypadku centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które także integrują środowisko osób niepełnoprawnych, często zwraca się uwagę na takie aspekty, jak nawiązywanie relacji, poczucie bycia częścią społeczności i społeczeństwa. Ważne jest także podejmowania różnego rodzaju działań i aktywności. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami nie są zamknięte w czterech ścianach, nabywają nowe umiejętności, oraz mogą liczyć na wsparcie wszędzie tam, gdzie jest ono niezbędne. 

Jak działa program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”?

Jak informuje resort rodziny, na program ten składają się dwa moduły. Pierwsza część to tworzenie centrów, zaś druga zabezpiecza środki potrzebne na funkcjonowanie ośrodków. Już wiadomo, że w latach 2021-2024, budżet przeznaczony na takie działania sięgnie łącznie 300 mln złotych. Źródłem tych pieniędzy jest Fundusz Solidarnościowy. 

Jak poinformował wiceminister rodziny, a zarazem pełnomocnik rady ministrów ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik - „W ramach ogłoszonego w maju br. naboru zaakceptowaliśmy 29 wniosków na utworzenie nowych Centrów opiekuńczo-mieszkalnych oraz 1 wniosek o dofinansowanie funkcjonowania ośrodka. To odpowiednio 79,5 mln zł oraz 141,5 tys. zł. Łączna kwota przyznanego dofinansowania na realizację zadań w obu modułach (w latach 2021-2024) wraz z kosztami ich obsługi wynosi 80,4 mln zł”.

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” uruchomiono w sierpniu 2019 roku. Do maja br. zatwierdzono łącznie 39 wniosków samorządów. Zdecydowana większość z nich, bo 36 aplikacji dotyczyła tworzenia centrów. Łączna kwota dofinansowania wniosków, które zostały zatwierdzone to prawie 92,5 mln zł. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!