MZ: Kolejne osoby ze skierowaniem na trzecią dawkę szczepionki

Kolejne osoby otrzymują e-skierowania na szczepienie, nazywane potocznie „trzecią dawką”. Ministerstwo zdrowia wyjaśnia dokładnie tę procedurę, używając nieco innej terminologii. Czym różni się dawka przypominająca od dawki dodatkowej uzupełniającej szczepienia przeciw COVID?

MZ: Kolejne osoby ze skierowaniem na trzecią dawkę szczepionki
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 września 2021

Czym jest dawka przypominająca szczepionki?

Zgodnie z wykładnią ministerstwa zdrowia, dawka przypominająca jest podawana osobom zaszczepionym, czyli tym, które ukończyły już podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19. Jej celem jest poprawa, utrwalenie oraz przedłużenie ochrony pacjenta po szczepieniu.

Czym jest dawka dodatkowa uzupełniająca szczepionki?

Podobnie jest w przypadku dawki dodatkowej przypominającej. Jej stosowanie rekomendowane jest osobom, które mają problem z upośledzeniem odporności. Mowa o pacjentach, u których odpowiedź immunologiczna organizmu na wcześniejsze szczepienie, mogła być niewystarczająca. Jak tłumaczy resort, w tym wypadku chodzi o osiągnięcie optymalnej ochrony. 

Kto dostanie skierowanie na szczepienia trzecią dawką?

Minister zdrowia poinformował właśnie, że biorąc pod uwagę zalecenia Rady Medycznej rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem”.

W komunikacie resortu zdrowia przypomniano, że dawka przypominająca jest stosowana we wszystkich grupach. Musi być jednak zachowany odstęp minimum sześciu miesięcy po zakończeniu pełnego szczepienia. 

Wcześniej wystawiano już skierowania na szczepienia dla osób wymagających tzw. dawki uzupełniającej. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Prawnym tutaj.

Kto otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?Kto otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?Martyna Kowalska


Dawka przypominająca – tylko Pfizer

Resort zaznacza, że u osób szczepionych dawką przypominającą, konieczne jest stosowanie preparatu Comirnaty Pfizer BioNTech. Wskazanie to, obowiązuje niezależnie od tego, jaki rodzaj szczepionki został zastosowany poprzednio podczas podawania pierwszej i drugiej dawki. 

W komunikacie dodano, że do przyjęcia dawki przypominającej uprawnione są również osoby spełniające kryteria określone w niniejszym komunikacie, które w szczepieniu podstawowym przyjęły jednodawkową szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson)”.

To zalecenie może się jednak zmienić – zastrzega resort zdrowia. Może to nastąpić wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków, w sprawie schematów dawkowania dla konkretnych preparatów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!