Wirus SARS-CoV-2 żyje w ściekach? Czy mogą być one transmiterem zakażeń?

Są badania, które jednoznacznie odpowiadają na te pytania. Zostały one sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a kierowane przez Gdańską Fundację Wody. "Analiza COVID-19 w ściekach komunalnych w województwie pomorskim" dostarcza wielu odpowiedzi na pytania, na które nikt nie potrafił wcześniej odpowiedzieć. 

Wirus SARS-CoV-2 żyje w ściekach? Czy mogą być one transmiterem zakażeń?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 września 2021

SARS-CoV-2 niemal największym wirusem RNA

Dziś wiemy o nim zdecydowanie więcej niż rok temu. SARS-CoV-2 jest wirusem o kolistym kształcie cząsteczki otoczonej wyraźnymi wypustkami białkowymi (koroną), którego materiał genetyczny stanowi pojedyncza nić RNA. Wielkość genomu SARS-CoV-2 oszacowano na około 30 tys. nukleotydów. To sprawa, że wirus ten jest jednym z największych wirusów RNA. 

Koronawirusem zarażamy się przez kaszel, kichanie, mówienie. Oprócz objawów ze strony układu oddechowego, obserwuje się dysfunkcję ze strony jelit i dotyczy to 11% chorych.

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneIle kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneAnna Malinowska

- Fakt ten zaowocował próbą opracowania monitoringu środowiskowego, zwanego epidemiologią opartą na ściekach. (...) Opiera się ona na założeniu, że każdą stabilną substancję, która wydalana jest przez organizm ludzki i utrzymuje się w ściekach, możemy określić, a następnie obliczyć jej stężenie/ładunek, który jest wydalany przez daną populację obsługiwaną przez oczyszczalnię ścieków bytowo-gospodarczych — dowiadujemy się z badania.

Ścieki a koronawirus

I dokładnie taką samą koncepcję można zastosować do analizy patogenów w kanalizacji sanitarnej dla danej populacji, gdy są one wydalane z kałem i moczem osób zakażonych.

Gdańska Fundacja Wody twierdzi, że może być to bardzo użyteczne narzędzie do analizy na przykład ilości i jakości przyjmowanych farmaceutyków, ilości zakażeń dla analizowanego patogenu, zwłaszcza w przypadku, gdy zasoby dla diagnostyki klinicznej są ograniczone, w tym brak możliwości przetestowania większej ilości społeczeństwa, oraz gdy systemy raportowania są nieefektywne.

Czy ubezpieczenie szkolne działa w przypadku COVID-19?Czy ubezpieczenie szkolne działa w przypadku COVID-19?Anna Malinowska

Do tej pory twierdzi się, że na transmisję wirusa najbardziej narażeni są lekarze i cała służba medyczna, nauczyciele oraz seniorzy. I oczywiście nikt tego nie neguje, ale nie brał pod uwagę operatorów tzw. jednostek strategicznych, czyli stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków czy sektor energetyczny.

Badania w Polsce i w Holandii

Pracownicy tych jednostek nie tylko są w grupie wysokiego ryzyka, ale muszą też zapewnić ciągłość ich działania. Jednostki te nie miały też środków na organizację akcji przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa, nie było też wiadomo, czy ich pracownicy są narażeni na bezpośredni kontakt z koronawirusem.

Stąd pomysł na przeprowadzenie badań, a na obiekt, w którym zostały one przeprowadzone, wybrano Grupową Oczyszczalnię Ścieków "Dębogórze". Doprowadzane są do niej ścieki komunalne z Gdyni, Rumii, Redy, Wejherowa i okolicznych miejscowości z powiatów: puckiego wejherowskiego i gdyńskiego.

Odwiedziny w szpitalach. Tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców?Odwiedziny w szpitalach. Tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców?Mikołaj Frączak

Pobrano 9 próbek w reżimie sanitarnym w dwóch seriach, między 17 listopada a 3 grudnia 2020. 9 poddano analizie jakościowej z określeniem stężenia wyizolowanego RNA w laboratorium w Polsce. 6 poddano analizie ilościowej w laboratorium w Holandii.

Wyniki badań. O czym nam mówią?

Do jakościowego wykrywania materiału genetycznego wirusa w ściekach wykorzystano łańcuchową reakcję polimerazy RT-PCR z użyciem sond typu Taq-Man. Badanie potwierdziło obecność RNA wirusa Covid-19 we wszystkich badanych próbkach ścieków. Zawartość materiału genetycznego wirusa była widoczna w ściekach dopływających na oczyszczalnię. 

Wykazano też, że istnieje zależność między stężeniem RNA SARS-CoV-2 w ściekach a ilością zidentyfikowanych przypadków klinicznych COVID-19.

Płatne szczepionki od października? Ile będą kosztować?Płatne szczepionki od października? Ile będą kosztować?Monika Świetlińska

Co ciekawe, badania pokazują, że monitoring stężenia RNA może dostarczyć informacji o przypadkach zakażeń z 4-7-dniowym wyprzedzeniem, zanim przypadki zostaną potwierdzone klinicznie, i tym samym stanowić system wczesnego ostrzegania lub identyfikacji miejsc źródeł największych zakażeń. Niektóre kraje już planują wdrożenie badań wirusa w ściekach do rutynowego monitoringu ścieków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!