Nie tylko COVID-19. Dla kogo bezpłatne szczepienia na GRYPĘ?

W kontekście szczepień obecnie głównie mówi się o COVID-19, tymczasem zbliża się sezon zachorowań na GRYPĘ. Kto ma prawo do bezpłatnego szczepienia na tę chorobę? 

Nie tylko COVID-19. Dla kogo bezpłatne szczepienia na GRYPĘ?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 września 2021

Od kiedy sezon zachorowań na grypę?

Lekarze umownie przyjmują, że sezon podwyższonej zachorowalności na grypę rozpoczyna się z początkiem października i trwa mniej więcej do kwietnia. W dobie pandemii zupełnie innego wirusa, wiele osób bagatelizuje temat grypy. Tymczasem jest to groźna choroba, którą bardzo łatwo można się zarazić. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową. Kluczowe jest dbanie o higienę, częste mycie rąk oraz unikanie kontaktu dłoni z twarzą. 

Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, katar, kaszel oraz intensywne bóle głowy i mięśni. Niepokojące objawy potęguje dodatkowo ogólne poczucie rozbicia oraz osłabienia organizmu. Czasem dochodzą do tego problemy żołądkowe oraz z układem trawienia. Małe dzieci często narzekają na ból brzucha. 

Przyjmuje się, że grypa mija po około 7 dniach, jednak szczególnie niebezpieczne są późniejsze powikłania. Szczególnie ciężki przebieg grypy może wystąpić u seniorów, dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych, kobiet w ciąży oraz osób zmagających się z otyłością, chorobami serca, płuc, cukrzycą czy z wirusem HIV. 

MZ: Kolejne osoby ze skierowaniem na trzecią dawkę szczepionkiMZ: Kolejne osoby ze skierowaniem na trzecią dawkę szczepionkiMichał Górecki

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Szczepienie przeciw grypie to sprawa dobrowolna, choć zalecana przez lekarzy. Szczególnie w sytuacji osób o obniżonej odporności lub mających kontakt z dużą grupą ludzi (sprzedawcy, służba zdrowia, przedstawiciele handlowi, nauczyciele, uczniowie etc.). 

Prawo do bezpłatnego szczepienia przeciw grypie mają następujące grupy osób (cytujemy za rządowym portalem pacjent.gov.pl).

    - medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych

    - farmaceuci i pracownicy aptek

    - diagności laboratoryjni

    - nauczyciele akademicy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami oraz inne osoby zatrudnione w uczelni

    - studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów

    - osoby zatrudnione w organach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonujące czynności kontrolne lub inspekcyjne

    - pracownicy pomocy społecznej, w tym zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

    - pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego lub domowego, oddziału medycyny paliatywnej, 

    - osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

    - nauczyciele i inne osoby pracujące w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

    - funkcjonariusze i żołnierze

    - Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

    - seniorzy, czyli osoby urodzone nie później niż w 1946 r.

Jak zgłosić się na bezpłatne szczepienie przeciw grypie?

Osoby należące do ww. grup nie muszą kontaktować się z lekarze z prośbą o receptę na szczepionkę. W tym celu należy skontaktować się z jednym z punktów szczepień, które zostały naniesione na mapie na stronie pacjent.gov.pl. Przed zabiegiem należy jedynie wypełnić stosowne oświadczenie oraz odbyć rozmowę z lekarzem, który zajmuje się kwalifikacją do szczepienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!