Rząd przedłuża obostrzenia. Maseczki co najmniej do końca października

30 września upływa obecnie obowiązujące rozporządzenie ws. obostrzeń związanych ze stanem pandemii. To jednak nie koniec restrykcji. Na rządowym stole jest już projekt nowego aktu prawnego, który wydłuża obowiązujące restrykcje do końca października.

Rząd przedłuża obostrzenia. Maseczki co najmniej do końca października
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 września 2021

Ograniczenia covidowe co najmniej do 31 października

Jeśli ktoś miał złudzenia, że z maseczkami w przestrzeniach zamkniętych oraz innymi obostrzeniami związanymi z trwającym stanem pandemii pożegnamy się 30 września, może czuć rozczarowanie. Rzeczywiście, rząd do ostatniej chwili nie informował o nowym rozporządzeniu, które przedłuży obostrzenia zawarte w obecnie obowiązującym. 

Wiadomo już, że przy aktualnej liczbie nowych zakażeń (975 we wtorek, 28.09) nie ma szans na pożegnanie z obowiązującymi restrykcjami. Takiej argumentacji używa minister zdrowia, jednak nie zapowiada przy tym kolejnych ograniczeń. Niemniej, kilka dni wcześniej powiedział w jednym z wywiadów, że granicznym momentem dla takich decyzji będzie przekroczenie tysiąca dobowych, nowych zachorowań. Obecnie jesteśmy bardzo blisko tego poziomu. 

Fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny! Nie klikaj w link!Fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny! Nie klikaj w link!Anna Malinowska

Nowe rządowe rozporządzenie ws. obostrzeń

Nie jest jednak tak, że przewidywane na październik rozporządzenie będzie aktem prawnym przeniesionym na zasadzie „kopiuj-wklej” z poprzedniego. Wiadomo, że projekt zakłada rozszerzenie listy podmiotów, które są zwolnione z konieczności odbycia kwarantanny, po powrocie na terytorium Polski. 

Czy nowe prawo wprowadza nowe obostrzenia sanitarne?

Rządzący nie zdecydowali się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Jak pokazuje jednak doświadczenie z ostatnich kilkunastu miesięcy, nie oznacza to, że nie może ich wprowadzić niemal z dnia na dzień. Póki co, należy założyć utrzymanie pewnego status quo z wakacji i września przynajmniej do 31 października. Czy wtedy pożegnamy się ograniczeniami? Zdaniem epidemiologów wypowiadających się w mediach, szanse na to są praktycznie iluzoryczne, tym bardziej, że w ostatnim czasie wirus przybiera na sile. 

Czy nakaz noszenia maseczek to martwy przepis?

Odwiedzając sklepy, stacje benzynowe, czy inne publiczne miejsca, można mieć wrażenie, że nakaz noszenia maseczek jest martwym przepisem. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z sygnałów, jakie napływają do redakcji Dziennika Prawnego, w wielu miejscach w Polsce policja prowadzi wyrywkowe kontrole i nakłada mandaty, o czym pisaliśmy w tym artykule

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!