Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnych
7 mln złotych trafi na opracowanie modelu ułatwień, dzięki którym osoby niepełnosprawne będą mogły zwiedzać polskie parki narodowe i krajobrazowe. Właśnie startuje pilotaż projektu, który ma się zakończyć w 2023 roku.

- Anna Malinowska
- /
- 6 sierpnia 2021
Dostępność parków przyrodniczych dla niepełnosprawnych
W Polsce jest wiele miejsc, godnych obejrzenia i poznania. Niestety, jak pokazuje praktyka osób niepełnosprawnych, spora część z parków narodowych i krajobrazowych nie jest dostępna dla osób o szczególnych potrzebach. W wielu miejscach brakuje podjazdów do wózków, poręczy czy innych zabezpieczeń. Brakuje również wytyczonych specjalnych ścieżek, czy tablic informacyjnych dostosowanych np. do potrzeb osób niedowidzących.
Ułatwienia dostępu do parków przyrodniczych
Wiadomo już, że w pilotażu programu ułatwiania dostępu osób niepełnosprawnych do parków przyrodniczych znajdzie się 10 obszarów chronionych. Stosowna umowa została podpisana w Polskim Parku Narodowym pomiędzy prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz dyrektorem Centrum Projektów Europejskich Leszkiem Bullerem.
Jak wyjaśnił szef PFRON Krzysztof Michałkiewicz - „Turystyka dostępna jest ważnym elementem polityki równości szans dla wszystkich, zwiększając możliwości aktywizacji osób z niepełnosprawnościami i ich uczestnictwa w życiu społecznym. Rezultatem podpisywanej (...) umowy będzie wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego i wdrożenie sprawdzonych rozwiązań przez 10 parków przyrodniczych w Polsce”.
Lasy Państwowe uruchomiły nowy portal nt. turystyki leśnejAnna Malinowska
Oferta turystyczna dla osób niepełnosprawnych
Dzięki stworzeniu modelu będzie można z czasem rozbudowywać ofertę turystyczną adresowaną do osób niepełnosprawnych w wielu miejscach w Polsce. Środki na pilotaż pochodzą z funduszy unijnych, a dokładnie Programu Operacyjnego „Wiedza – Edukacja – Rozwój”.
Mają one być wykorzystane nie tylko na wypracowanie samego modelu dostępnego parku przyrodniczego, ale również wdrożenie rozwiązań, które ułatwią poruszanie się osób o szczególnych potrzebach po terenie danego obszaru turystycznego.
Parki krajobrazowe i narodowe dostępne dla niepełnosprawnych
Liderem programu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Partnerem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także fundacja Global Nature Fund z Niemiec.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.