Finansowy zastrzyk dla szpitali. Czy podwyżka ryczałtu wystarczy?

Szpitale dostaną wyższy ryczałt – informuje NFZ. W oficjalnej informacji funduszu pojawiła się kwota 730 mln złotych, które według zapowiedzi mają zostać wypłacone do końca 2021 roku. Dodatkowe środki mają być przeznaczone m.in. na wzrost wynagrodzeń dla personelu niemedycznego. 

Finansowy zastrzyk dla szpitali. Czy podwyżka ryczałtu wystarczy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 września 2021

Czym jest ryczałt PSZ

Ryczałt PSZ to tzw. ryczałt systemu zabezpieczenia. Tę kwestię reguluje artykuł 136c ustawy o świadczeniach. Stanowi on kwotę zobowiązania NFZ wobec świadczeniodawcy. Jest ona określona w umowie zawieranej w ramach PSZ. 

Podwyżka ryczałtu dla szpitali

Podwyżkę ryczałtu PSZ zakomunikowali szefowie resortu zdrowia i NFZ podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ustalono, że jeszcze w tym roku szpitale otrzymają ponad 730 milionów złotych. Wiadomo, że w dużej części środki te trafią do szpitali powiatowych. Pierwsza transza tych pieniędzy ma trafić do adresatów już w październiku z doliczonym wyrównaniem od 1 lipca 2021 roku. 

Jak zaznacza prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – „są to dodatkowe środki, niezależne od pieniędzy przeznaczonych do tej pory na wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia”.

Czym jest Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych?Czym jest Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych?Michał Górecki


Podwyżki dla personelu niemedycznego szpitali?

W komunikacie NFZ znalazła się wypowiedź prezesa Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, Waldemara Malinowskiego, który już określił, kto skorzysta dzięki podwyżce ryczałtu. Mowa o personelu niemedycznym. Cieszy nas wzrost ryczałtu o 7% dla szpitali. To krok w dobrą stronę, który otwiera drzwi do dalszych rozmów. Jesteśmy zadowoleni, że zmiany wchodzą w życie wstecznie – od 1 lipca. Należy zaznaczyć, że inflacja wynosi 5,3%, co powoduje znaczny wzrost kosztów funkcjonowania szpitali, jednak w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć część środków na potrzeby płacowe pracowników” – powiedział.

Ile pieniędzy dostaną szpitale?

NFZ w swoim komunikacie wylicza, że średniej wielkości szpital powiatowy drugiego stopnia PSZ dostanie dzięki tej decyzji dodatkowo przeszło 1,5 mln złotych w perspektywie półrocza. Dla średniej wielkości szpitala powiatowego pierwszego stopnia PSZ podwyżka ryczałtu oznacza ponad 600 tys. złotych dodatkowych pieniędzy w drugim półroczu bieżącego roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!