Czym jest Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych?

7 mld złotych ma trafić na modernizację polskich szpitali. Pieniądze mają zostać zainwestowane do 2029 roku. Środki będą pochodziły z Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych. Jak ma on działać. Jakie obszary mają zostać dokapitalizowane?

Czym jest Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 sierpnia 2021

Inwestycje w infrastrukturę szpitalną

Finansową siłą napędową ma być Fundusz Medyczny, w którym wyodrębniony zostanie wspomniany Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych (SMPL), wynika z deklaracji resortu zdrowia. Będzie on jednym z czterech subfunduszy finansujących służbę zdrowia. 

Jak ma działać Subfundusz Modernizacji Podmiotów Leczniczych?

To, w jaki sposób będzie wdrażany subfundusz będzie określone w rządowej uchwale programu inwestycyjnego adresowanego do podmiotów leczniczych. Wnioski o dofinansowanie mają być wybierane na drodze konkursów organizowanych i prowadzonych przez ministerstwo zdrowia.

Pieniądze będą trafiały do szpitali w formie dotacji celowej na podstawie umowy, której stronami będą podmioty lecznicze oraz resort zdrowia. 

O pieniądze z SMPL będą mogły starać się podmioty, które udzielają świadczeń medycznych, które są finansowane z pieniędzy publicznych.

Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Mikołaj Frączak

Obszary wsparcia służby zdrowia

Wspomniane pieniądze trafią nie tylko na rozwój szpitalnej infrastruktury, ale także ratownictwo medyczne. Szpitale będą mogły zdobyć środki np. na wymianę szpitalnych łóżek.

Kiedy nabór wniosków na dotacje dla szpitali?

Wiadomo, że pierwsze nabory wniosków w ramach SMPL powinny ruszyć w ostatnim kwartale 2021 roku. MZ liczy, że do 2029 roku uda się pomóc 177 podmiotom leczniczym specjalizujących się w świadczeniu opieki długoterminowej oraz 60 podmiotom związanym z geriatrią. Łącznie do szpitali trafi ponad 100 tys. nowych łóżek. 

Zmodernizowanych ma zostać 387 jednostek działających w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Flotę pogotowia uzupełni w tej dekadzie 422 ambulansów. Inwestycje mają również dotyczyć 22 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!