Jednym szczepionki, innym respiratory. Polska pomaga krajom dotkniętym przez COVID-19

Niedawno pisaliśmy o szczepionkach przekazanych m.in. do Wietnamu i Iranu. Teraz polskie MSZ informuje o przekazaniu respiratorów, kardiomonitorów i pulsoksymetrów do Tunezji. Zobacz, komu przekazujemy sprzęt medyczny. 

Jednym szczepionki, innym respiratory. Polska pomaga krajom dotkniętym przez COVID-19
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 października 2021

Sprzęt medyczny dla Tunezji od Polski

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt i środki medyczne w Tunezji, która ma problemy z opanowaniem czwartej fali COVID-19, Polska udzieliła materialnej pomocy temu północnoafrykańskiemu państwu.

Do Tunezji wyruszył transport lotniczy w ramach misji humanitarnej, w którym znalazło się 78 respiratorów, 50 kardiomonitorów oraz 500 pulsoksymetrów – informuje resort spraw zagranicznych. 

Polska oddała milion szczepionek dla Iranu. To już kolejny taki gestPolska oddała milion szczepionek dla Iranu. To już kolejny taki gestMartyna Kowalska


W północnej Afryce brakuje środków ochrony bezpośredniej

To jednak nie wszystko, bowiem na pokładzie wojskowego samolotu, który poleciał do Tunezji, było także 65 tys. masek medycznych, w tym półmasek FFP2, przyłbice oraz maseczki trójwarstwowe.

MSZ w swoim komunikacie szacuje, że całkowita wartość pomocy dla tego kraju to około 12,4 mln złotych. Wojskowy transportowiec dostarczył sprzęt oraz materiały medyczne w ostatnim tygodniu października, wynika z informacji dyplomatów. 

Pomoc dla Tunezji

Polska pomoc dla Tunezji odbyła się w ramach pomocy dwustronnej. Z apelem o wsparcie do polskiego rządu zwróciła się ambasada tego popularnego wśród turystów kraju. Akcję humanitarną udało się zorganizować we współpracy MSZ z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Siłami Zbrojnymi RP, które zajęły się logistyczną stroną operacji. 

Komu pomaga Polska w związku z COVID-19? 

Od momentu wybuchu pandemii, Polska w miarę swoich możliwości angażuje się we wsparcie innych krajów. Do tej pory sprzęt medyczny oraz środki higieniczne dostarczone zostały do takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Rumunia, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Wietnam, Indie, Irak, oraz do państw Bałkanów Zachodnich. 

Oprócz sprzętu, w walkę z COVID-19 angażowali się polscy medycy. Tak było np. w USA, Kirgistanie oraz Włoszech. 

Z kolei szczepionki z polskich magazynów trafiły do takich krajów jak: Wietnam, Iran, Egipt, Tajwan, Kenia, Ukraina, Australia, Norwegia oraz Kirgistan. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!