Polska oddała milion szczepionek dla Iranu. To już kolejny taki gest

Milion szczepionek przeciw COVID-19 znajdujących się w polskich zasobach zostało przekazanych do Iranu – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przypomnijmy, niedawno pisaliśmy o 890 tysiącach szczepionek AstraZeneca, które nasz kraj przekazał Wietnamowi. Jak się okazuje, szczepionki z Polski trafiają do wielu krajów świata. 

Polska oddała milion szczepionek dla Iranu. To już kolejny taki gest
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 października 2021

Dlaczego pozbywamy się szczepionek? 

Jak wyjaśnia MSZ — „W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie ze strony Iranu, Polska przekazała 1 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którym łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje” – napisano w komunikacie. 

W operację przekazania szczepionek, oprócz MSZ zaangażowało się także Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Trzeba dodać, że to nie pierwszy taki gest ze strony Polski. Szczepionki przeciw COVID-19 trafiły już m.in. do Egiptu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Uzbekistanu, Australii, Norwegii, Kirgistanu, a także Wietnamu, o czym kilka dni temu pisaliśmy tutaj. Oprócz ostatniej transzy 890 tysięcy szczepionek AstraZeneca dla tego azjatyckiego kraju przekazaliśmy już wcześniej 1,4 mln preparatów.

Polska oddaje szczepionki… Wietnamowi. O co chodzi w tej transakcji?Polska oddaje szczepionki… Wietnamowi. O co chodzi w tej transakcji?Martyna Kowalska


Polska posiada nadwyżki szczepionek

Wcześniej MSZ podało, że pula szczepionek, jaka trafia do potrzebujących krajów to nadwyżki, które znajdują się w państwowych magazynach. Podobne działania prowadzą także inne europejskie kraje. Eksperci zwracają uwagę, że nie wszystkie państwa świata mają równy dostęp do szczepionek, dlatego kraje rozwinięte powinny dzielić się posiadanymi zasobami, np. niewykorzystanych preparatów z innymi krajami. 

Jak informuje resort spraw zagranicznych „Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących” – wyjaśniono.

Problemy ze szczepionkami na Bliskim Wschodzie

Polskie MSZ zwraca uwagę na fakt, że obecnie Iran, podobnie jak wiele innych krajów na Bliskim Wschodzie ma problemy z rozwojem epidemii. Według relacji dyplomatów, gest naszego kraju, odbił się szerokim echem w tym kraju. Pisały o nim największe gazety, agencje oraz portale informacyjne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!