W tych województwach lockdown jest najbardziej prawdopodobny

Mapa Europejskiej Agencji Kontroli Zakażeń (ECDC) pokazuje jak na dłoni miejsca, gdzie pandemiczne statystyki wyglądają najgorzej. Cztery województwa najbardziej zbliżają się do momentu, w którym zaostrzenie obostrzeń, może być tylko kwestią czasu. Gdzie lockdown jest najbardziej prawdopodobny?

W tych województwach lockdown jest najbardziej prawdopodobny
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 października 2021

Co pokazuje mapa ECDC?

Mapa ECDC to narzędzie, którym posługują się nie tylko analitycy i dziennikarze, ale także politycy i władze. W wielu krajach w Unii Europejskiej jest ona głównym źródłem wyznaczania zielonych, żółtych czy czerwonych stref. Jej metodologia jest prosta. Pokazuje ona, gdzie jest najwięcej nowych zakażeń na 100 tys. osób. Jak ta sytuacja wygląda w Polsce?

W tych województwach lockdown nie ma sensu

Obecnie Polska jest jedynym krajem wśród tzw. nowych krajów UE, w którym wciąż występują zielone regiony. Mowa o miejscach, w których wirus rozprzestrzenia się najsłabiej. Według najnowszej mapy ECDC są to województwa: lubuskie, opolskie, śląskie i świętokrzyskie, gdzie występuje mniej niż 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. 

To oznacza, że wprowadzanie jakichkolwiek obostrzeń, przynajmniej na razie jest w tych województwach zbędne. 

Gdzie w Polsce grozi lockdown?

Według mapy ECDC najbardziej zagrożonymi regionami są województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie oraz zachodniopomorskie. Te regiony zaznaczone są na mapie czerwonym kolorem. Zgodnie z metodologią Europejskiej Agencji Kontroli Zakażeń odnotowano tam od 200 do 499 nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców. 

Nie jest jeszcze tak źle?

I choć te dane dają do myślenia, statystyki w Polsce nie są tak złe jak w krajach bałtyckich, czy w części Słowacji lub Rumunii, gdzie zastosowanie ma już brunatny kolor. To oznacza, że w tych miejscach liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 500 osób.

Rzeczywiście, Łotwa już wprowadziła ogromne restrykcje. W jej ślady poszła Estonia, w której o ciężkim lockdownie mogą mówić osoby niezaszczepione. Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy także o Słowacji, gdzie od 25 października obowiązują poważne restrykcje m.in. zamknięcie hoteli czy punktów gastronomicznych. 

Lockdown na Słowacji? Część hoteli i restauracji zamkniętaLockdown na Słowacji? Część hoteli i restauracji zamkniętaMikołaj Frączak


Lockdown w Polsce

Sytuacja pandemiczna nad Wisłą przybrała w ostatnich dniach na dynamice. Rząd będzie w kolejnych dniach mocno przyglądał się rozwojowi sytuacji. Dwie rzeczy z zapowiedzi wydają się pewne. Pierwsza to brak ogólnopolskiego zakazu wstępu na cmentarze we Wszystkich Świętych. Wyraźnie zaznaczył to w jednym z wywiadów minister zdrowia Adam Niedzielski. Drugą jest niezamykanie szkół. Przynajmniej na razie, rząd zarzeka się, że takie rozwiązanie nie jest obecnie brane pod uwagę. Mimo wzrostu zakażeń. 

Gdzie sprawdzić mapę zakażeń?

Oficjalna mapa zakażeń ECDC jest publikowana w formie kartogramu na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kontroli Zakażeń. Jest ona aktualizowana na bieżąco. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!