Polska oddaje szczepionki… Wietnamowi. O co chodzi w tej transakcji?
Aż 890 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca znajdujących się w dyspozycji Polski trafi do Wietnamu. Wcześniej do tego samego kraju trafiło pół miliona dawek tego samego preparatu. Dlaczego pozbywamy się szczepionek?

- Martyna Kowalska
- /
- 20 października 2021
Co się dzieje z niewykorzystanymi szczepionkami?
Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych 890 tys. dawek szczepionki AstraZeneca, trafi do Wietnamu w ramach misji humanitarnej. Łącznie z sierpniowym transportem do tego dalekowschodniego kraju przekazaliśmy już niemal 1,4 mln dawek szczepionki brytyjsko-szwedzkiego producenta.
Ministerstwo zwraca uwagę, że obecnie w Wietnamie zaszczepionych jest około 16% dorosłych mieszkańców. MSZ mówi o solidarności w walce z pandemią i ważnym partnerze RP w Azji jakiem jest Wietnam. „W walce z pandemią niezwykle ważny jest równy i bezpieczny dostęp do szczepionek. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób na świecie to ważny krok w przezwyciężeniu COVID-19. Darowizna szczepionek dla Wietnamu to przede wszystkim wkład w nasze wspólne, globalne bezpieczeństwo”– informuje resort dyplomacji.
Wiadomo również, że kraj ze stolicą w Hanoi przyjął od Polski pomoc rzeczową w m.in. w postaci ośmiu ton sprzętu medycznego, a także środków ochrony osobistej
Skąd pochodzą szczepionki przekazane do Wietnamu?
Pula szczepionek, jaka trafi na daleki wschód to nadwyżki zmagazynowane w rządowych zasobach. Preparaty zostaną rozdysponowane przez wietnamskie władze zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem w ich kraju.
Wiele wskazuje na to, że do Wietnamu odsprzedamy non-profit kolejne dawki szczepionek. Pomoc dla tego kraju to wynik współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z resortem zdrowia oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS). Obie instytucje zajmują się bowiem dystrybucją szczepionek w kraju.
Gdzie Polska przekazuje nadwyżki szczepionek?
Z oficjalnych statystyk MSZ wynika, że w ostatnich miesiącach szczepionki przeciw COVID-19 z polskich zasobów trafiły do takich krajów jak: Egipt, Tajwan, Kenia, Ukraina, Australia, Norwegia, Uzbekistan oraz Kirgistan. MSZ nazywa prowadzone działania „solidarnością szczepionkową”.
ZDJĘCIE TRANSPORTU SZCZEPIONEK DO WIETNAMU POCHODZI ZE STRONY MSZ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.