fb

Polska oddaje szczepionki… Wietnamowi. O co chodzi w tej transakcji?

Aż 890 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca znajdujących się w dyspozycji Polski trafi do Wietnamu. Wcześniej do tego samego kraju trafiło pół miliona dawek tego samego preparatu. Dlaczego pozbywamy się szczepionek?

Polska oddaje szczepionki… Wietnamowi. O co chodzi w tej transakcji?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 października 2021

Co się dzieje z niewykorzystanymi szczepionkami?

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych 890 tys. dawek szczepionki AstraZeneca, trafi do Wietnamu w ramach misji humanitarnej. Łącznie z sierpniowym transportem do tego dalekowschodniego kraju przekazaliśmy już niemal 1,4 mln dawek szczepionki brytyjsko-szwedzkiego producenta.

Ministerstwo zwraca uwagę, że obecnie w Wietnamie zaszczepionych jest około 16% dorosłych mieszkańców. MSZ mówi o solidarności w walce z pandemią i ważnym partnerze RP w Azji jakiem jest Wietnam. „W walce z pandemią niezwykle ważny jest równy i bezpieczny dostęp do szczepionek. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób na świecie to ważny krok w przezwyciężeniu COVID-19. Darowizna szczepionek dla Wietnamu to przede wszystkim wkład w nasze wspólne, globalne bezpieczeństwo”– informuje resort dyplomacji. 

Wiadomo również, że kraj ze stolicą w Hanoi przyjął od Polski pomoc rzeczową w m.in. w postaci ośmiu ton sprzętu medycznego, a także środków ochrony osobistej

Skąd pochodzą szczepionki przekazane do Wietnamu?

Pula szczepionek, jaka trafi na daleki wschód to nadwyżki zmagazynowane w rządowych zasobach. Preparaty zostaną rozdysponowane przez wietnamskie władze zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem w ich kraju.

Wiele wskazuje na to, że do Wietnamu odsprzedamy non-profit kolejne dawki szczepionek. Pomoc dla tego kraju to wynik współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z resortem zdrowia oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS). Obie instytucje zajmują się bowiem dystrybucją szczepionek w kraju. 

Gdzie Polska przekazuje nadwyżki szczepionek?

Z oficjalnych statystyk MSZ wynika, że w ostatnich miesiącach szczepionki przeciw COVID-19 z polskich zasobów trafiły do takich krajów jak: Egipt, Tajwan, Kenia, Ukraina, Australia, Norwegia, Uzbekistan oraz Kirgistan. MSZ nazywa prowadzone działania „solidarnością szczepionkową”. 

ZDJĘCIE TRANSPORTU SZCZEPIONEK DO WIETNAMU POCHODZI ZE STRONY MSZ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!