Nowe zasady noszenia maseczek – od 19 października 2021 r.

Rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia przepisy w zakresie pandemicznych obostrzeń. Od wtorku, 19 października 2021 roku obowiązują m.in. nowe zasady noszenia maseczek. 

Nowe zasady noszenia maseczek – od 19 października 2021 r.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 października 2021

Maseczki na uczelniach – czy są obowiązkowe?

Nowe rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie obowiązku zakrywania ust i nosa na uczelniach, a także w „innych niż uczelnia podmiotach prowadzących kształcenie doktorantów”. Zgodnie z przepisami, w takich miejscach zakrywanie ust i nosa jest już obowiązkowe. Rząd pozostawia jednak pewną swobodę rektorom, którzy mogą zdecydować inaczej. 

Kogo nie obowiązują maseczki?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zakrywanie ust i nosa nie obowiązuje osób zdających niektóre egzaminy oraz tych, które uczestniczą w ich przeprowadzeniu. Mowa m.in. o egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminach zawodowych. To samo dotyczy konkursów na aplikację sędziowską i prokuratorską. Rozporządzenie wymienia cały katalog egzaminów. Mowa m.in. o egzaminie dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego czy rzeczoznawcy. 

Warunkiem zastosowania złagodzonego przepisu jest zachowanie odległości 1,5 metra między poszczególnymi zdającymi, oraz osobami uczestniczących w przeprowadzaniu egzaminu wymienionego w rozporządzeniu. 

Program rehabilitacji po COVID-19 został rozszerzonyProgram rehabilitacji po COVID-19 został rozszerzonyMartyna Kowalska

Wejście w życie nowych przepisów dotyczących maseczek

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawickiego, nowe przepisy wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. To oznacza, że noszenie maseczek np. na uczelniach wyższych jest obowiązkowe od wtorku, 19 października 2021 roku. 

Czwarta fala przyspiesza?

We wtorek, 19 października służby sanitarne poinformowały o 3.931 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby na COVID-19 zmarły 64 osoby. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!