Program rehabilitacji po COVID-19 został rozszerzony

Nie sześć, a dwanaście miesięcy po przebyciu COVID-19 będzie można przystąpić do prowadzonego przez NFZ programu rehabilitacji. Nowe przepisy w tym zakresie wchodzą w życie od 19 października.

Program rehabilitacji po COVID-19 został rozszerzony
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 października 2021

Rehabilitacja po COVID-19 – jakie warunki?

Zmiana warunków związanych z dostępem do bezpłatnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19 oznacza, że zdecydowanie więcej osób będzie mogło wziąć udział w programie, którego celem jest powrót do pełni sił po infekcji koronawirusem. 

Dotychczas z rehabilitacji po przebyciu COVID-19 można było skorzystać w ciągu sześciu miesięcy, licząc od zakończenia leczenia. Teraz granica ta została poszerzona do 12 miesięcy. Nowe reguły będą obowiązywały od 19 października. To właśnie tego dnia wchodzi w życie znowelizowane zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zmiany te mają dotyczyć wszystkich rodzajów rekonwalescencji, czyli stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej, a także domowej. 

NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuNFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuMikołaj Frączak


Czy rehabilitacja po COVID-19 jest potrzebna?

Specjaliści, na których powołuje się NFZ w swoim komunikacie, twierdzą, że co trzeci pacjent cierpi na powikłania związane z przebyciem COVID-19. Wśród najczęściej występujących problemów wymieniane są: problemy z oddychaniem, spadek sprawności organizmu, obniżona tolerancja na wysiłek, bóle mięśniowo-stawowe, epizody lękowe oraz depresja. 

Zmiany w rehabilitacji COVID-19

Oprócz wspomnianego terminu, dotyczącego możliwości zakwalifikowania się do programu, znowelizowane zarządzenie prezesa NFZ wprowadza również inne zmiany. Jedną z nich jest umożliwienie prowadzenia leczenia w ośrodkach rehabilitacji dziennej. 

Ponadto, nowe przepisy precyzują termin zakończenia leczenia COVID-19. W tym przypadku mowa o dacie zakończenia izolacji domowej lub dacie wypisu ze szpitala. W grę wchodzi także data wypisu z izolatorium. 

NFZ pochylił się również nad kwestią wizyt terapeutycznych w systemie ambulatoryjnym lub domowym. Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni” – wyjaśnia NFZ. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!