Czy cmentarze na Wszystkich Świętych będą znów zamknięte?

Powoli, choć systematycznie rośnie średnia liczba dziennych nowych zakażeń koronawirusem, stąd aktualnym wydaje się pytanie, czy podobnie jak rok temu rząd zamknie cmentarze 1 listopada, czyli na Wszystkich Świętych. Właśnie padła jasna deklaracja w tej sprawie.

Czy cmentarze na Wszystkich Świętych będą znów zamknięte?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 października 2021

Czy rząd zamknie cmentarze na Wszystkich Świętych?

Wiele osób doskonale pamięta sytuację sprzed roku, kiedy w obliczu drugiej fali koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy na dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny (1 i 2 listopada). Co wiele osób odebrało z oburzeniem, decyzja zapadła wówczas w ostatniej chwili.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski został zapytany przez dziennikarza Wirtualnej Polski, czy podobny scenariusz wchodzi w grę również teraz. Szef resortu zadeklarował, że w tym roku z uwagi na program szczepień nie grozi nam skokowy przyrost chorych, w takim tempie jak działo się to rok temu. „Nie ma potrzeby podejmowania takich szybkich, zaskakujących decyzji, bo epidemia rozwija się o wiele wolniej” – powiedział Niedzielski. 

Rząd przedłuża obostrzenia. Maseczki co najmniej do końca październikaRząd przedłuża obostrzenia. Maseczki co najmniej do końca październikaMartyna Kowalska


Minister zdrowia i premier rozmawiali o obostrzeniach na 1 listopada

Minister zdrowia zapewnił, że rozmawiał już na ten temat z premierem Mateuszem Morawiecki, i z całą pewnością tego typu obostrzeń nie będzie. To oznacza, że Polacy mogą na spokojnie planować wyjazdy związane z dniem 1 listopada. 

Przypomnijmy, przełom października i listopada jest uznawany za okres największej mobilności Polaków. W tym roku to zjawisko może dodatkowo potęgować fakt, że dzień Wszystkich Świętych wypada w kalendarzu w poniedziałek i w sposób naturalny, bez konieczności brania dnia wolnego, każdy będzie miał do dyspozycji trzydniowy weekend. 

Obostrzenia związane z pandemią 

Póki co, rząd do 31 października przedłużył pandemiczne obostrzenia. Zgodnie z rozporządzeniem, co najmniej do tego dnia Polacy mają obowiązek chodzenia w maseczkach w przestrzeniach zamkniętych takich jak szkoły, supermarkety czy kościoły. Brak maseczki może skutkować nałożeniem mandatu od 20 do 500 złotych.

Jest za wcześnie by ocenić czy rzeczywiście z końcem października pożegnamy się z obowiązkiem chodzenia w maseczkach. Biorąc jednak pod uwagę powolny, ale jednak zauważalny wzrost zachorowań związany z czwartą falą, jest duże prawdopodobieństwo, że rząd przedłuży te przepisy o kolejny miesiąc, lub nawet do końca roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!