fb

Ruszają szczepienia trzecią dawką

Od 2 listopada 2021 roku, każda osoba pełnoletnia, która przyjęła pełny schemat szczepienia (dwie lub jedna dawka), może zaszczepić się dawką przypominającą. W mediach najczęściej jest ona nazywana po prostu „trzecią dawką”. Jak i kiedy można się szczepić?

Ruszają szczepienia trzecią dawką
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 listopada 2021

Szczepienia dawką przypominającą

Minister zdrowia bazując na zaleceniach Rady Medycznej, a także specjalnego Zespołu ds. Szczepień Ochronnych zdecydował o uruchomieniu możliwości zaszczepienia się dawką przypominającą dla wszystkich osób pełnoletnich, które dotąd zaszczepiły się w pełnym schemacie. Mowa o dwóch dawkach preparatów Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spikevax), AstraZeneca (Vaxzevria) lub jednej dawce Johnson&Johnson (Vaccine Janssen).

Kiedy szczepienia przypominające?

Ministerstwo poinformowało, że dawkę przypominającą można przyjąć z zachowaniem odstępu minimum pół roku (6 miesięcy) od zakończenia pełnego schematu szczepienia. To oznacza, że obecnie trzecią dawkę mogą przyjąć osoby, które zaszczepiły się w pełni 2 maja i wcześniej. 

Jakie szczepionki przypominające?

Jak informuje resort zdrowia, w tym przypadku stosowane będą dwa rodzaje szczepionek:

1. Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;

2. Spikevax połowa dawki: 50 µg — 0,25 ml

Czym jest szczepienie dodatkowe uzupełniające?

Od szczepienia uzupełniającego należy odróżnić szczepienie dawką dodatkową uzupełniającą. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia: szczepienie uzupełniające jest zalecane w grupach pacjentów z zaburzeniami odporności (grupy wymienione w komunikacie MZ nr 11)które ukończyły 12 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty Spikevax lub Vaxzevria. Dodatkową dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po zakończeniu realizacji schematu szczepienia pierwotnego przeciw COVID-19”.

Więcej na ten temat pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w artykule o skierowaniach wydawanych już we wrześniu 2021 roku

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!