Ruszają szczepienia trzecią dawką

Od 2 listopada 2021 roku, każda osoba pełnoletnia, która przyjęła pełny schemat szczepienia (dwie lub jedna dawka), może zaszczepić się dawką przypominającą. W mediach najczęściej jest ona nazywana po prostu „trzecią dawką”. Jak i kiedy można się szczepić?

Ruszają szczepienia trzecią dawką
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 listopada 2021

Szczepienia dawką przypominającą

Minister zdrowia bazując na zaleceniach Rady Medycznej, a także specjalnego Zespołu ds. Szczepień Ochronnych zdecydował o uruchomieniu możliwości zaszczepienia się dawką przypominającą dla wszystkich osób pełnoletnich, które dotąd zaszczepiły się w pełnym schemacie. Mowa o dwóch dawkach preparatów Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spikevax), AstraZeneca (Vaxzevria) lub jednej dawce Johnson&Johnson (Vaccine Janssen).

Kiedy szczepienia przypominające?

Ministerstwo poinformowało, że dawkę przypominającą można przyjąć z zachowaniem odstępu minimum pół roku (6 miesięcy) od zakończenia pełnego schematu szczepienia. To oznacza, że obecnie trzecią dawkę mogą przyjąć osoby, które zaszczepiły się w pełni 2 maja i wcześniej. 

Jakie szczepionki przypominające?

Jak informuje resort zdrowia, w tym przypadku stosowane będą dwa rodzaje szczepionek:

1. Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;

2. Spikevax połowa dawki: 50 µg — 0,25 ml

Czym jest szczepienie dodatkowe uzupełniające?

Od szczepienia uzupełniającego należy odróżnić szczepienie dawką dodatkową uzupełniającą. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia: szczepienie uzupełniające jest zalecane w grupach pacjentów z zaburzeniami odporności (grupy wymienione w komunikacie MZ nr 11)które ukończyły 12 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty Spikevax lub Vaxzevria. Dodatkową dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po zakończeniu realizacji schematu szczepienia pierwotnego przeciw COVID-19”.

Więcej na ten temat pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w artykule o skierowaniach wydawanych już we wrześniu 2021 roku

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid
Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!