Bałagan z certyfikatami covidowymi. Ministerstwo wstrzymuje wydawanie!

Miały ułatwiać życie, ale niektórym zaszczepionym mocno je komplikują. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o wstrzymaniu wydawania certyfikatów UCC po dawce przypominającej dla osób, które wcześniej były zaszczepione preparatem Johnson&Johnson. O co chodzi?

Bałagan z certyfikatami covidowymi. Ministerstwo wstrzymuje wydawanie!
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 grudnia 2021

Problemy z Unijnym Certyfikatem Covid

Choć certyfikat potwierdzający przyjęcie dawki szczepienia ma w nazwie przymiotnik „unijny” na poziomie unijnym nie zawsze działa poprawnie. Przekonali się o tym Polacy, którzy wyjechali do krajów, gdzie w wielu miejscach obowiązuje okazanie UCC. Problem w tym, że mimo przyjęcia dodatkowej dawki ich certyfikat okazywał się… nieaktywny! Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że problem dotyczy osób zaszczepionych dodatkową dawką, które wcześniej przyjęły preparat Johnson&Johnson. 

Przypomnijmy, wcześniej ministerstwo zdecydowało o przedłużaniu ważności certyfikatu o rok dla wszystkich tych osób, które przyjęły trzecią (lub drugą w przypadku J&J) dawkę wakcyny. 

Wstrzymane wystawianie Unijnych Certyfikatów COVID!

Resort Zdrowia poinformował właśnie, że od 3 grudnia 2021 roku, wstrzymuje wydawanie Unijnych Certyfikatów COVID dla osób zaszczepionych dawką przypominającą, które wcześniej przyjęły preparat amerykańskiej firmy. 

Ważność certyfikatu COVID po trzeciej dawce. Co się zmienia?Ważność certyfikatu COVID po trzeciej dawce. Co się zmienia?Martyna Kowalska

Komunikat MZ ws. zamieszania z certyfikatami covidowymi

Powodem jest brak porozumienia na szczeblu Unii Europejskiej co do zasad uznawania dawki przypominającej po zaszczepieniu Johnson&Johnson. Na poziomie UE nie funkcjonuje obecnie żadne rozwiązanie techniczne, które pozwala rozpoznawać dawkę drugą szczepienia po zaszczepieniu J&J, jako dawkę przypominającą. Działając w interesie osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką J&J, wstrzymujemy wystawianie UCC dla tej grupy osób, po dawce przypominającej. Osoby te będą posługiwać się ważnymi certyfikatami po pierwszym szczepieniu” powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zamieszanie z certyfikatami. Co zrobi ministerstwo zdrowia?

Jak informuje MZ w ciągu dwóch tygodni w ramach Indywidualnego Konta Pacjenta osób, które są zaszczepione dawką przypominającą po szczepieniu J&J będą udostępnione aż… 2 certyfikaty. Jeden po pierwszej i drugi po dwóch dawkach. Takie rozwiązanie ma pozwolić pacjentom posługiwanie się jednym lub drugim dokumentem – czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!