Covid-19 wśród zwierząt. 25 tys. norek do eksterminacji?

30 stycznia 2021 roku zarejestrowano pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Końcem listopada wykryto kolejne już ognisko, tym razem w gospodarstwie liczącym ok. 25 tyś. norek. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa nakazano "zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich norek w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby".

Covid-19 wśród zwierząt. 25 tys. norek do eksterminacji?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 grudnia 2021

Ogniska zachorowań

Trzecie ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce, wykryte zostało na podstawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB 26 listopada.

- Ognisko stwierdzono w gospodarstwie liczącym ok. 25 tyś. norek, zlokalizowanym w powiecie nakielskim, województwo kujawsko-pomorskie — przekazuje Główny Inspektorat Weteryarii, dodając: - Próbki do badań w gospodarstwach pobrano 22 listopada w związku z realizacją badań kontrolnych zwierząt prowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt.

Próbki zostały pobrane od 20 norek. W przypadku 1 zwierzęcia uzyskano wyniki dodatnie.

Rozporządzenie: nakazy

- O wynikach badań powiadomiono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej. W gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi — przekazuje GIW.

A według rozporządzenia "Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia choroby w gospodarstwie wyznacza to gospodarstwo  jako ognisko choroby i (...)

1) nakazuje:

a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich norek w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby,

b) zbieranie, transportowanie, przechowywanie, przeładunek, przetwarzanie oraz wykorzystywanie lub usuwanie 

produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w sposób określony w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, (...) przy czym zwłoki zabitych norek usuwa się pod nadzorem urzędowym,

c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie SARS-CoV-2, produktów ubocznych pochodzenia 

zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone SARS-CoV-2,

d) odkażenie ściółki oraz obornika, które mogły zostać skażone SARS-CoV-2.

 Co na to Polski Przemysł Futrzarski?

Kiedy wykryty został w Polsce pierwszy przypadek choroby wśród norek, głos zabrał m.in. Polski Przemysł Futrzarski: "Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. (...) Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy. Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld PLN. W Polsce, Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców."

Rozporządzenie wydane zostało równo rok temu i od tamtego czasu nic się nie zmieniło — hodowcom nie przysługuje odszkodowanie. Koszty ewentualnych badań pokrywa inspekcja weterynaryjna, natomiast odszkodowania nie przysługują.

Mogą jedynie "odzyskać" skórę, która, jak mówi Piotr Kwiatkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Nakle nad Notecią, po obróbce termicznej i chemicznej jest w pełni wartościowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!