Nie chcę testu przez nos. Mogę wybrać inny sposób testowania?

W internecie bardzo często padają pytania o to, czy można odmówić pobrania wymazu z nosa? Czy można poprosić o inny sposób wykonania testu na covid-19? Dostaliśmy również list z pytaniem od Czytelniczki.

Nie chcę testu przez nos. Mogę wybrać inny sposób testowania?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 grudnia 2021

Krwotok po wymazie z nosa

 - Byłam na testach łącznie już 7 razy. W sześciu przypadkach pobranie wymazu kończyło się większym lub mniejszym krwotokiem. Od osoby pobierającej dowiedziałam się, że mam krzywą przegrodę nosową. Później potwierdziło to USG. Zauważyłam też, że kiedy miałam robiony test, z jednej strony czułam ból, mocno łzawiłam. Do tego te krwotoki. Zaznaczę, że wszystkie testy nosowo-gardłowe wychodziły mi negatywne. Dopiero kiedy poprosiłam o test na przeciwciała, wynik był pozytywny — napisała do nas Czytelniczka, zadając pytanie, czy ma prawo poprosić w takim wypadku o inny test, jeśli zostanie kiedyś na taki wysłana.

Są wyniki badań — fałszywie ujemne wyniki testów

Na łamach Journal of Dental Research opublikowane zostały wyniki najnowszych badań, które dowodzą, że wymazy z jamy ustnej i gardła mogą mieć wpływ na zmniejszenie ilość fałszywie ujemnych wyników badań w porównaniu z wymazami z nosa.

Badania prowadził Jingzhi Ma z Tongji Hospital of Tongji Medical College of Huazhong University of Science and Technology, Department of Stomatology w Wuhan w Chinach.

Czy można podważyć wynik testu na koronawirusa?Czy można podważyć wynik testu na koronawirusa?Michał Górecki

Opisane zostały przypadki podobne do tych, które przedstawiła nasza Czytelniczka. U niektórych pacjentów, u których wynik testu wymazów z jamy nosowo-gardłowej był ujemny, inne badania były pozytywne. W tym oczywiście badanie wydzieliny z jamy ustnej.

Badanie dotyczyło 75 pacjentów z covid-19, u których testy nosowo-gardłowe wychodziły negatywne. W drugim badaniu próbki pobrane z jamy ustnej i gardła były znacznie bardziej czułe na wykrycie wirusa niż próbki z nosogardzieli i dały fałszywy wynik tylko 14% przypadków pozytywnych, w porównaniu z 59% dla próbek z jamy ustnej i gardła.

Czy mogę odmówić wykonania testu na obecność koronawirusa?

Na to pytanie odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta: - Zasadą jest, że diagnozowanie i leczenie następuje za świadomą zgodą pacjenta. Są jednak od tego wyjątki, podyktowane ważnym interesem społecznym i ochroną zdrowia publicznego.  Jednym z nich jest obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań), w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa. Pacjent powinien współpracować ze służbami sanitarnymi. Ma on jednak prawo do informacji o swoim stanie zdrowia oraz podejmowanych czynnościach medycznych.

Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?Martyna Kowalska

Co na to NFZ?

Zapytaliśmy biuro pasowe Narodowego Funduszu Zdrowia, czy można podczas testu na covid-19 poprosić o inny rodzaj testu niż przez nos? - NFZ finansuje testy, jednak na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć — usłyszeliśmy w rozmowie.

Telefoniczna Informacja Pacjenta serwisu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia przekazała nam informację, że o rodzaju testu może zdecydować lekarz, jeśli na taki test zostaniemy przez niego skierowani. Zatem należy pamiętać już na wizycie, by poinformować lekarza o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonania takiego a nie innego testu. Kiedy robimy test prywatnie, sami decydujemy o jego rodzaju.

Zapytaliśmy jedną z firm oferujących prywatne wykonanie takiego testu. - W przypadku zamówienia testu RT-PCR, może on zostać wykonany z gardła. Można wtedy w zamówieniu zaznaczyć, że chce mieć Pani wykonany taki wymaz z gardła - czytamy w odpowiedzi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!